Prosinec 1989: Dejte té straně šanci...
Na přelomu listopadu a prosince 1989 byl za dodnes podivných okolností do Prahy narychlo povolán bývalý reformní tajemník ÚV KSČ, poté disident a chartista Zdeněk Mlynář, aby nakonec před zraky televizních diváků sehrál podivnou roli.
Za koho mluvil Zdeněk Mlynář v ostře sledované televizní debatě? A proč tam vůbec byl?
Dokudrama napsal Hynek Pekárek. Dramaturgie Jan Sedmidubský. V režii Petra Gábora, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Norbert Lichý, Milan Bahúl, Přemysl Boublík, David Viktora a Alena Sasínová-Polarczyk a František Strnad. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.
Zdeněk Mlynář byl beze sporu velmi zajímavou osobností. Nad motivy, které ho vedly k několika osobním názorovým obratům, se zamýšlí historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Natáčel s ním redaktor Dan Mrázek.
Související
-
Poslední generální tajemník ÚV KSČ vzpomíná na jednání s Občanským fórem
Obyčejným vlakem jezdívají i lidé, kteří se kdysi vozívali velkými auty s osobními řidiči. A někteří se se svými spolucestujícími dají dokonce i do řeči...
-
Prosinec 1989: Jdeme to vyšetřovat. První komise pro vyšetřování zásahu na Národní třídě
Už 29. listopadu 1989 vznikla na půdě komunistického parlamentu komise pro dohled nad vyšetřováním zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989.
-
Prosinec 1989: Herci v obklíčení
Demonstrující studenty podpořili v listopadu 1989 hned v počátcích také herci a další umělci. Právě o nich bude řeč v dalším díle České kroniky.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.