Prosinec 1989: Jdeme to vyšetřovat. První komise pro vyšetřování zásahu na Národní třídě

3. prosinec 2019

Už 29. listopadu 1989 vznikla na půdě komunistického parlamentu komise Federálního shromáždění a České národní rady pro dohled nad vyšetřováním zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989. 

Jejím předsedou byl komunistický poslanec Josef Stank, podle kterého se komisi říkalo také Stankova komise. Její vytvoření byl jeden z požadavků demonstrujících studentů a členů Občanského fóra. Zástupci OF do ní ale paradoxně nebyli přizváni, studenti ano.

Jedním z nich byl například tehdejší student žurnalistiky Václav Bartuška, který je také hlavní postavou dokudramatu Jitky Škápíkové s názvem Jdeme to vyšetřovat…

Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali Václav Švarc, Daniela Bambasová a Jiří Untermüller. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, mistr zvuku Michal Kolář.

Parlamentní komise, o které jsme slyšeli v dokudramatu, byla prvním orgánem, který se snažil přijít na to, co se 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze stalo. I když ani po 30 letech neznáme všechna tajemství, první komise měla svůj nezastupitelný význam.

Detaily o parlamentní komisi k vyšetřování událostí ze 17. listopadu 1989 zjištoval Daniel Mrázek od historiků Adély Gjuričové a Tomáše Zahradníčka z Ústavu pro soudobé dějiny.

autoři: Jan Sedmidubský , Jitka Škápíková , Daniel Mrázek , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.