Březen 1939: Hrůzná noc ze 14. na 15. března
Noc ze 14. na 15. března 1939 patří v naší historii k těm nejdramatičtějším. Co se odehrálo při takzvaném jednání Adolfa Hitlera s prezidentem druhé československé republiky Emilem Háchou?
Adolf Hitler v jednu hodinu ráno konečně přijímá ve své berlínské pracovně prezidenta Emila Háchu...
Spolu s maršálem Göringem a dalšími německými pohlaváry ho donutí, aby souhlasil s německou okupací zbytků Československa a se vznikem Protektorátu Čechy a Morava. Hácha se pod německým tlakem zhroutí, nakonec ale podepíše.
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová, účinkovali Jan Maléř, Ivan Řezáč a Michal Ščerba, v režii Jakuba Doubravy nastudoval Český rozhlas Plzeň.
O dramatických okolnostech jednání Adolfa Hitlera s prezidentem Emilem Háchou v Berlíně mluvila s historikem Jaroslavem Rokoským Veronika Kindlová.
Související
-
Březen 1939: Prezident v pražských ulicích
Vracíme se k březnu 1939, kdy okleštěnou česko-slovenskou republiku obsadila nacistická německá vojska. K radikálnímu obratu se schylovalo už před 15. březnem 1939...
-
Rok 1939: Na mojí pověsti nezáleží. Emil Hácha jede do Berlína
Je to jeden z nejvypjatějších okamžiků našich moderních dějin: prezident Emil Hácha odjíždí 14. 3. 1939 do Berlína, aby s Adolfem Hitlerem mluvil o budoucnosti republiky.
-
Rudolfu Beranovi dvakrát hrozil trest smrti. Zavinil 15. březen 1939?
Zahájení okupace Československa 15. března roku 1939 je jedním z klíčových momentů československé historie 20. století.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.