Březen 1939: Prezident v pražských ulicích
Vracíme se k březnu 1939, kdy okleštěnou česko-slovenskou republiku obsadila nacistická německá vojska. K radikálnímu obratu se schylovalo už před 15. březnem 1939...
Emil Hácha. Prezident, který se do úřadu netěšil
„Jsme v situaci člověka zavřeného beze zbraně v jedné místnosti se šílencem, který je po zuby ozbrojen. Musí se mu přikyvovat a dávat zapravdu, aby se blázen nerozzuřil a nevrhl se na něho. Přitom se stále dívá ke dveřím a čeká, kdy mu zvenčí přijde pomoc.“
Československá vláda musela řešit situaci na Slovensku, kde separatistické tendence Tisovy autonomní vlády nevěštily pro budoucnost nic dobrého.
V této situaci se odehrává scénka z našeho dokudramatu. Prezident Emil Hácha si na chvíli chtěl oddechnout od politických povinností a vydal se na procházku do pražských ulic...
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Účinkovali v něm Michal Štěrba, Josef Nechutný, Ivan Řezáč, Jana Kubátová a Jakub Jelínek. V režii Jakuba Doubravy nastudoval Český rozhlas Plzeň.
Osobnost Emila Háchy
Jaký byl ve skutečnosti prezident Emil Hácha? Selhal jako politik a státník ve zlomových okamžicích, nebo neměl na vybranou? Historik a spisovatel Jiří Padevět upozorňuje, že můžeme jen těžko objektivně hodnotit a soudit chování a jednání jakéhokoliv politika v době, jako byla léta 1938 až 1945.
Dnes je toto období pro nás nepředstavitelné. Hlavní aspekty osobnosti Emila Háchy s ním rozebírala Markéta Ševčíková.
Související
-
Březen 1939: Enfant terrible Radola Gajda
Enfant terrible Radola Gajda, takový je název prvního dílu nové série České kroniky, která se věnuje událostem března 1939, od kterých nás dělí už 80 let.
-
Rok 1939: Básník do české půdy. Přenesení ostatků Karla Hynka Máchy jako manifestace proti nacismu
Ještě neuplynuly ani dva měsíce od vyhlášení protektorátu – a Praha žila událostí, která oslavovala českou myšlenku: do hrobu byly ukládány ostatky Karla Hynka Máchy.
-
Rok 1939: Na mojí pověsti nezáleží. Emil Hácha jede do Berlína
Je to jeden z nejvypjatějších okamžiků našich moderních dějin: prezident Emil Hácha odjíždí 14. 3. 1939 do Berlína, aby s Adolfem Hitlerem mluvil o budoucnosti republiky.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.