Rok 1975: Výkladní skříně normalizace. Otevření obchodních domů Kotva a Máj
Československý normalizační režim se v první polovině 70. let snažil uchlácholit občany, kteří měli ještě v živé paměti svobodné období roku 1968, alespoň zdánlivým materiálním dostatkem. Většina obyvatel na to přistoupila.
Právě do první poloviny sedmdesátých let se datuje mohutná populační vlna; v roce 1974 se v Československu narodilo vůbec nejvíc dětí od konce druhé světové války. Bylo to období podnikových bytů, dostupných škodovek a levných novomanželských půjček.
A když byly peníze, muselo být i místo, kde je utratit. Právě na jaře 1975 se v Praze objevila taková místa dvě. Nejprve byl v pondělí 10. února otevřen obchodní dům Kotva, o dva měsíce později následoval v pondělí 21. dubna obchodní dům Máj.
Rozvoj socialistického obchodu
Pokud snad náhodou obyvatelé vnímali nové obchodní domy jen jako příležitosti k nákupům, komentáře (třeba v Rudém právu) měly daleko ideologičtější charakter: „Rychlé a včasné uskutečnění výstavby je konkrétním výrazem péče stranických a státních orgánů o rozvoj socialistického obchodu.“
Slavnostní otevření Kotvy si vedle koupěchtivých zákazníků, které museli zadržovat vojáci z nedalekých kasáren (dnes je v nich paradoxně konkurenční nákupní centrum Palladium), nedali samozřejmě ujít tehdejší představitelé.
Stuhu tehdy přestřihl mocný šéf pražské organizace KSČ Antonín Kapek, kterému sekundoval ministr obchodu Josef Trávníček. Místo ale nezbylo pro autory stavby, architekti Věra a Vladimír Machoninovi totiž v 70. letech museli být rádi, že na svých stavbách mohli vykonávat alespoň autorský dozor…
Nepříliš dlouhá léta Husákových „plných hrnců“ připomíná dokudrama Elišky Kováříkové Výkladní skříně normalizace. V režii Jakuba Doubravy účinkují Andrea Mohylová, Jindřich Kout, Marek Mikulášek, Michaela Vondráčková a Petra Kosová.
Jaký význam měly v letech normalizace velké nákupní domy? Po tom pátral publicista Martin Srb.
Související
-
Obchodní dům Kotva byl jednou z výkladních skříní normalizace
Jedním ze symbolů „normalizace“ poměrů v Československu po roce 1968 byla výměna na postu prezidenta. Nemocného Ludvíka Svobodu vystřídal v květnu 1975 Gustáv Husák.
-
Rok 1945: Atentát Vladimíra Blažky. Český odboj nezabil jen Heydricha
Do dějin odboje patří nejen atentát, jehož obětí se stal Reinhard Heydrich, ale také zavraždění jednoho z představitelů moci v Brně. Vše se seběhlo 7. února 1945.
-
Rok 1925: Objev Věstonické venuše, symbolu pravěkého umění
Zatím náš nejznámější archeologický nález, který se stal 13. července 1925 na jižní Moravě.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.