Rok 1986: Waldemar Matuška to balí
Byla to tehdy pro Československo rána: Waldemar Matuška zůstal na přelomu srpna a září 1986 v USA. Zaskočil mnohé z fanoušků i dohasínající Husákův režim.
Obyvatelé Československa se vše dozvěděli 2. září 1986, ovšem pouze pravidelní posluchači Svobodné Evropy: redaktor Sláva Volný v legendárním pořadu Události a názory odvysílal po 18. hodině asi jako první informaci, že Waldemar Matuška s manželkou Olgou se nevrátili z dovolené na Floridě a požádali o azyl v USA. Ještě večer toho dne odvysílal rozhovor s Matuškou Hlas Ameriky.
Pro pražské soudruhy byla emigrace jednoho z nejoblíbenějších zpěváků – mírně řečeno – trapnou záležitostí. Zareagovali podle osvědčené šablony: nejprve emigranta totálně zostudit a vzápětí se tvářit, že nikdy nebyl.
Morální pád jednoho zpěváka
Už 2. září 1986 večer stáhla stanice Praha z vysílání pořad Písně a šansony. Mělo jít o písničky Waldemara Matušky; místo něj zazpívali Plavci. A 4. září vyšel v Rudém právu slavný komentář Václava Doležala. Měl název Morální pád jednoho zpěváka a o zvláštnosti doby svědčí, že autor v komentáři přiznal, že o emigraci Waldemara Matušky se dozvěděl – z Hlasu Ameriky...
Prorokoval Matuškovi v USA velké zklamání a divil se, co oblíbeného zpěváka k emigraci vedlo. Následovalo absolutní mlčení: stažení Matuškových desek z prodejen, zákaz hraní skladeb v televizi a rozhlasu, likvidace připravované Matuškovy desky Jsem svým pánem, vymazání písniček z filmů a televizních pořadů – a odebrání titulu zasloužilý umělec, který byl Matuškovi udělen v roce 1980.
Do staré vlasti se Matuška podíval až v únoru 1990 a pravidelně pak přijížděl na koncertní turné i jednotlivé koncerty. Zemřel v květnu 2009, bylo mu 76 let.
Autorem dokudramatu a zároveň jeho režisérem je Luboš Koníř, účinkují Lucie Sobotková a Petr Soumar. Přeneseme se v něm do září 1986 do jednoho nejmenovaného socialistického podniku.
Okolnosti emigrace Waldemara Matušky přiblíží hudební publicista Aleš Opekar. Ptala se Andrea Skalická.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.