Rok 1981: V hospodě Za Větrem po smrti druhého z klaunů
Obrovský talent českého divadla a filmu, režisér, básník, komediant i charakterní herec. Tím vším byl Jiří Voskovec (1905-1981).
Narodil se 19. června 1905 v Sázavě a studoval na pražském reálném gymnáziu v Křemencově ulici, kde se seznámil s Janem Werichem. Znovu se sešli na Univerzitě Karlově. V roce 1927 napsali Vest Pocket Revue – volné pásmo scének a písní. Úspěch dvou klaunů v bílých maskách znamenal průlom na scéně Osvobozeného divadla.
Oba přerušili studia a vrhli se do divadelního kumštu i s geniálním klavíristou Jaroslavem Ježkem, jenž vytvořil hudbu k většině jejich her. Tvorba, zpočátku spíš dadaisticky hravá, se začala od roku 1932 ubírat k sociálně laděné satiře, reagující na politickou situaci.
Kritika nacismu
První ostrá kritika nacismu se objevila ve hře Osel a stín (1933), dále následovaly Kat a blázen (1934), Balada z hadrů (1935), Rub a líc, Těžká Barbora (1937) či Pěst na oko (1938).
Po mnichovské dohodě Voskovec s Werichem odcházejí do USA a snaží se udržet kontakt s divadlem, v roce 1945 například debutovali na Broadwayi. Roku 1946 se Voskovec vrátil do Československa, na předválečné úspěchy se ale dvojici V+W navázat nepodařilo. V roce 1947 se umělecky rozešli, což nemělo vliv na jejich přátelství.
Po komunistickém převratu v únoru 1948 Voskovec odjel do Paříže a pracoval pro UNESCO, o dva roky později zamířil do USA. Uplatnil se v řadě rolí, byl úspěšný i na Broadwayi. Zemřel na kalifornském ranči na pooperační embolii.
Dokudrama napsala Tereza Nováková, v režii Martiny Schlegelové účinkují Pavel Oubram, Václav Švarc, Jiří Untermüller a Jan Dvořák.
Především o vztahu Jiřího Voskovce a Jana Wericha je i následující reportáž Evy Kézrové.
Související
-
Byl Jan Werich zakázaným autorem?
Jan Werich a Jiří Voskovec jsou dodnes mimořádně proslulou autorskou uměleckou dvojicí. Období socialistického Československa ale pro mnohé znamenalo zákaz tvorby,
-
Rok 1975: Výkladní skříně normalizace. Otevření obchodních domů Kotva a Máj
Československý normalizační režim se snažil uchlácholit občany, kteří měli ještě v paměti období roku 1968, zdánlivým materiálním dostatkem. Většina na to přistoupila.
-
Rok 1925: Objev Věstonické venuše, symbolu pravěkého umění
Zatím náš nejznámější archeologický nález, který se stal 13. července 1925 na jižní Moravě.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.