Rok 1942: Až do poslední chvíle. Statečná role pátera Štemberky v lidické tragédii
„Zachraňte místo mě děti. Zachraňte aspoň jedno jediné dítě!“ prosil prý lidický katolický kněz Josef Štemberka nacistického důstojníka, který dostal za úkol zastřelit dospělé muže v obci, určené k likvidaci. Bylo 10. června 1942.
Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru. Nacisté je vypálili kvůli údajné souvislosti jednoho z lidických obyvatel s atentátem na Reinharda Heydricha.
V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
Skromný páter
Tragédie 10. června je neodmyslitelně spojena právě se jménem pátera Štemberky (1869-1942), který byl lidickým farářem třiatřicet let. Ve dnech lidické tragédie už byl jmenován Štemberkův nástupce; požádal ale Štemberku, zda by ještě mohl v Lidicích „týden počkat“, než si sbalí své věci a nastoupí do Lidic.
Děti ze vsi blízko Kladna – vzpomínky lidických dětí
Nedělní díl Příběhů 20. století je věnován Lidicím a lidem, kteří přežili zničení obce nacisty po atentátu na Reinharda Heydricha. Vyhlazování začalo 9. a 10. června 1942 – minulý měsíc od těchto událostí uplynulo čtyřiasedmdesát let. V pořadu se budeme věnovat osudům Václava Hanfa, uslyšíte také vzpomínky Miloslavy Kalibové, Marie Šupíkové a dalších lidických dětí.
Skromný až asketický Štemberka s tím souhlasil – a stálo ho to život. „Gestapo mu sice nabízelo volný odchod z obce, kněz to ale odmítl,“ řekl kardinál Dominik Duka. Podle mnoha svědectví se nechal dobrovolně zařadit mezi muže určené k popravě a do poslední chvíle je uklidňoval a připravoval na smrt – před zdí Horákova statku poskytoval poslední duchovní útěchu mužům stříleným po skupinách.
„Jeho přítomnost pomohla těm, kteří pak šli na popravu a umírali hrdě s vědomím, že jejich postoj nebyl marný, s vírou v budoucnost, v budoucnost svobody, ale také v budoucnost této obce,“ řekl před časem Duka.
Dobrovolná smrt
Štemberka poté opakovaně odmítl milost z rukou nacistů a dobrovolně se jako poslední postavil před popravčí četu. V roce 1992 prezident Václav Havel udělil Josefa Štemberkovi in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, tehdy ještě jako vyznamenání České a Slovenské Federativní Republiky.
Dne 28. října 2014 vyznamenal in memoriam Josefa Štemberku medailí Za zásluhy I. stupně prezident Miloš Zeman. Kardinál Duka v roce 2012 uvedl, že církev posoudí, zda by mohl být Štemberka blahoslaven.
O posledních minutách života pátera Štemberky i dalších lidických mužů je dokudrama Kláry Kučerové s názvem Až do poslední chvíle. Účinkují Stanislav Šárský, Šimon Krupa, Tomáš Jirman a Josef Kaluža. Režie Simona Nyitrayová. Dokudrama bylo natočeno v Českém rozhlase Ostrava, mistr zvuku Marek Hoblík.
O lidické tragédii si pak s historikem Petrem Hlaváčkem povídal Pavel Hlavatý.
Související
-
Rok 1946: Americká akce. Krvavá historie nacistického „štěchovického pokladu“
O tom, že je v okolí Štěchovic ukryt nacistický archiv a možná i poklad, se spekulovalo již koncem války. Že se nejedná o fámy, potvrdila tajná akce amerických vojáků.
-
Rok 1945: Bomby na Prahu. Hlavní město terčem spojeneckého bombardování
Na Popeleční středu 14. února 1945 se Praha stala terčem bombardování. Nálet, který mimo jiné poškodil Emauzský klášter, si vyžádal životy více než sedmi stovek lidí.
-
Rok 1944: Konečně doma! Co znamenala Karpatsko-dukelská operace
Karpatsko-dukelskou operaci, která začala 8. září 1944, prezentoval komunistický režim jako stěžejní okamžik naší vojenské historie.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.