Rok 1945: Bomby na Prahu. Hlavní město terčem spojeneckého bombardování

8. říjen 2018
Česká kronika
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Emauzský klášter po náletu
0:00
/
0:00

Na Popeleční středu 14. února 1945 se Praha stala terčem spojeneckého bombardování. Nálet, který mimo jiné poškodil budovy Emauzského kláštera, si vyžádal životy více než sedmi stovek lidí.

Tragická bilance byla o to smutnější, že tento nálet na Prahu se uskutečnil kvůli navigačnímu omylu. Skutečným cílem americké 8. letecké armády byly toho dne německé Drážďany.

Tříminutový nálet

V důsledku prudké protiletecké palby nad Holandskem, nepřízně počasí a problémů s palubními radary se šest desítek letounů oddělilo od hlavního svazu a dostalo do blízkosti Prahy. Část posádek nabyla přesvědčení, že má pod sebou Drážďany, a zahájila bombardování.

Rok 1945: Vyrovnávání účtů. Případ největšího vraždění Němců se odehrál v Postoloprtech

Odsun Němců z Brna na historickém snímku.

Konec druhé světové války provázely na řadě míst v českých zemích násilnosti na německých civilistech. K největším patří případ z Postoloprt nedaleko Loun, kde bylo na počátku června 1945 postříleno a pohřbeno v masových hrobech nejméně 763 německy mluvících obyvatel; podle některých odhadů bylo mrtvých přes 2300.

Pouhé tři minuty trvající nálet na Prahu půl hodiny po poledni zničil pět desítek domů a zhruba stejně vysoký počet budov těžce poškodil. Letadla svrhla bomby v pásmu od Zlíchova přes Palackého most, Vyšehrad, Karlovo náměstí a část Nuslí, Pankráce, Vinohrad a Vršovic.

V troskách se ocitly i některé historické a kulturní památky, především klášter Na Slovanech a nedaleký Faustův dům. Zasažena byla i Všeobecná nemocnice na Karlově, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně byly porušeny skleníky Botanické zahrady.

Přes 700 mrtvých

Mnohem tragičtější byl vysoký počet obětí na životech. Záchranáři napočítali 701 mrtvých a 1184 těžce zraněných. Vysoký počet obětí vysvětlují vojenští historikové tím, že až na jednu výjimku (z poloviny listopadu 1944) neměli Pražané s nálety žádné zkušenosti.

Houkání sirén proto značná část z nich ignorovala. Američané později uvedli, že šlo o omyl způsobený špatnou viditelností. Pamětníci a někteří historici ale dodnes o navigačním omylu pochybují.

Dokudrama Bomby na Prahu scenáristy a režiséra Lubomíra Koníře nás zavede do dob dávno po válce: hlavní hrdinka dokudramatu se vrací ze hřbitova, kam byla položit květiny na hrob svého otce, jedné z obětí náletu. Účinkují Eva Čurdová a Zdeněk Stejskal.

Redaktor Dan Mrázek se následně vypravil na některá místa, která pumy zasáhly.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související