Rok 1945: Poslední projev Emanuela Moravce. Sebevražda symbolu české kolaborace s nacisty

15. srpen 2018

Ve středu 29. dubna 1942 vysadilo spojenecké letadlo nad územím protektorátu dvoučlenný výsadek Tin ve složení Ludvík Cupal a Jaroslav Švarc. Úkol, přidělený naší exilovou rozvědkou, byl jednoznačný: zabít protektorátního ministra Emanuela Moravce, symbol české kolaborace s nacisty.

Parašutistům se to nepodařilo, oba zahynuli. Moravec trápil exilovou vládu až do samotného konce války.

Narodil se 17. dubna 1893 a za první světové války bojoval v řadách československých legií, po skončení konfliktu působil v armádě nově vzniklé republiky. V roce 1931 se Moravec stal profesorem dějin a strategie na Vysoké škole válečné v Praze.

Ze stoupence Masaryka kolaborant

O dva roky později byl jmenován plukovníkem generálního štábu. Často publikoval. Byl stoupencem Masarykovy i Benešovy politiky a v souvislosti se zhoršením mezinárodní situace se vyslovoval pro boj proti Hitlerovi za jakékoliv situace.

Rok 1945: Atentát Vladimíra Blažky. Český odboj nezabil jen Heydricha

Atentátník Vladimír Blažka

Do dějin protinacistického odboje patří nejen atentát, jehož obětí se stal v květnu 1942 Reinhard Heydrich, ale také zavraždění jednoho z představitelů nacistické moci v Brně. Vše se seběhlo 7. února 1945.

Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava prošly Moravcovy názory proměnou. Stal se z něj hlasatel aktivní spolupráce s nacisty, což mu vyneslo křeslo v protektorátní vládě. Ve funkci ministra školství a národní, později lidové osvěty patřil mezi prominentní šiřitele myšlenky o správnosti a nevyhnutelnosti spolupráce Čechů s nacisty.

Do historie se zapsal jako jeden z nejaktivnějších českých kolaborantů v době německé okupace. Moravcovi se v narážce na smutně proslulého norského kolaboranta přezdívalo „český Quisling“. Po vypuknutí květnového povstání spáchal sebevraždu.

Je 5. května 1945, Praha je plná povstalců a Emanuel Moravec odjíždí na schůzku se státním ministrem Frankem, který ho vyzval, aby v rozhlase pronesl další ze svých projevů. V koloně aut, která Moravce doprovází, cestuje i prezidiální šéf a ministr sociální péče František Kraus. Ten je také zřejmě poslední, kdo s Moravcem mluvil.

Dokudrama s názvem Poslední projev Emanuela Moravce napsal Daniel Kubec. V režii Simony Nyitrayové účinkují Jan Fišar, David Viktora a František Strnad.

O okolnostech Moravcovy sebevraždy i o jeho životě si pak Veronika Kindlová povídá s historikem Jaroslavem Rokoským.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související