Rok 1945: Poslední projev Emanuela Moravce. Sebevražda symbolu české kolaborace s nacisty
Ve středu 29. dubna 1942 vysadilo spojenecké letadlo nad územím protektorátu dvoučlenný výsadek Tin ve složení Ludvík Cupal a Jaroslav Švarc. Úkol, přidělený naší exilovou rozvědkou, byl jednoznačný: zabít protektorátního ministra Emanuela Moravce, symbol české kolaborace s nacisty.
Parašutistům se to nepodařilo, oba zahynuli. Moravec trápil exilovou vládu až do samotného konce války.
Narodil se 17. dubna 1893 a za první světové války bojoval v řadách československých legií, po skončení konfliktu působil v armádě nově vzniklé republiky. V roce 1931 se Moravec stal profesorem dějin a strategie na Vysoké škole válečné v Praze.
Ze stoupence Masaryka kolaborant
O dva roky později byl jmenován plukovníkem generálního štábu. Často publikoval. Byl stoupencem Masarykovy i Benešovy politiky a v souvislosti se zhoršením mezinárodní situace se vyslovoval pro boj proti Hitlerovi za jakékoliv situace.
Rok 1945: Atentát Vladimíra Blažky. Český odboj nezabil jen Heydricha
Do dějin protinacistického odboje patří nejen atentát, jehož obětí se stal v květnu 1942 Reinhard Heydrich, ale také zavraždění jednoho z představitelů nacistické moci v Brně. Vše se seběhlo 7. února 1945.
Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava prošly Moravcovy názory proměnou. Stal se z něj hlasatel aktivní spolupráce s nacisty, což mu vyneslo křeslo v protektorátní vládě. Ve funkci ministra školství a národní, později lidové osvěty patřil mezi prominentní šiřitele myšlenky o správnosti a nevyhnutelnosti spolupráce Čechů s nacisty.
Do historie se zapsal jako jeden z nejaktivnějších českých kolaborantů v době německé okupace. Moravcovi se v narážce na smutně proslulého norského kolaboranta přezdívalo „český Quisling“. Po vypuknutí květnového povstání spáchal sebevraždu.
Je 5. května 1945, Praha je plná povstalců a Emanuel Moravec odjíždí na schůzku se státním ministrem Frankem, který ho vyzval, aby v rozhlase pronesl další ze svých projevů. V koloně aut, která Moravce doprovází, cestuje i prezidiální šéf a ministr sociální péče František Kraus. Ten je také zřejmě poslední, kdo s Moravcem mluvil.
Dokudrama s názvem Poslední projev Emanuela Moravce napsal Daniel Kubec. V režii Simony Nyitrayové účinkují Jan Fišar, David Viktora a František Strnad.
O okolnostech Moravcovy sebevraždy i o jeho životě si pak Veronika Kindlová povídá s historikem Jaroslavem Rokoským.
Související
-
Rok 1939: Básník do české půdy. Přenesení ostatků Karla Hynka Máchy jako manifestace proti nacismu
Ještě neuplynuly ani dva měsíce od vyhlášení protektorátu – a Praha žila událostí, která oslavovala českou myšlenku: do hrobu byly ukládány ostatky Karla Hynka Máchy.
-
Rok 1939: Na mojí pověsti nezáleží. Emil Hácha jede do Berlína
Je to jeden z nejvypjatějších okamžiků našich moderních dějin: prezident Emil Hácha odjíždí 14. 3. 1939 do Berlína, aby s Adolfem Hitlerem mluvil o budoucnosti republiky.
-
Rok 1941: Chlebíčková aféra. Stály otrávené chlebíčky život premiéra Eliáše?
Značná část Evropy byla okupována nacistickým Německem, daleko na východě rozpoutali nacisté válku proti SSSR – a předsedou protektorátní vlády byl bývalý legionář Eliáš.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka