Listopad 1989: Začalo to v Teplicích

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tehdejší režim ekologické demonstrace v Teplicích překvapily. Pořádkové jednotky se dav snažily zastavit. Došlo i na zatýkání

Málo se dnes ví o tom, že jenom pár dní před 17. listopadem 1989 se odehrály několikadenní demonstrace v severočeských Teplicích.

Důvod nebyl čistě politický, i když v těch dobách se jakékoli protestní vystoupení proti komunistickému režimu stávalo politikem. Šlo o vzduch, který se v severních Čechách doslova nedal dýchat.

Protagonisty dokudramatu jsou mladí tepličtí didisenti Jiří Ryvola, Jindra Zbyšek a Jan Sajdl, kteří patřili k iniciátorům protestních demonstrací proti ekologické situaci v severních Čechách.

Dokudrama napsala Kateřina Burgetová, účinkovali Josef Jelínek, Matyáš Darnady, Marek Mikulášek a Vladimír Pokorný. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Jakuba Doubravy natočil Český rozhlas Plzeň.

Teplické demonstrace, které probíhaly od 11. listopadu 1989, jen o pár dní předběhly události na Národní třídě a tzv. sametovou revoluci. Podrobnosti v rozhovoru Evy Kézrové s ekologem Janem Piňosem a historikem Miroslavem Vaňkem.

Spustit audio
autoři: Jan Sedmidubský , Eva Kézrová , Kateřina Burgetová , jpr

Související