Listopad 1989: Maďaři končí s Gabčíkovem

5. listopad 2019

Vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros. Projev megalomanství, nebo malosti sousedských vztahů? Na Žitný ostrov se vydáme v dokudramatu Maďaři končí s Gabčíkovem. 

Na počátku listopadu 1989 se tehdejší maďarská vláda rozhodla, že nebude pokračovat ve společné stavbě vodního díla Gabčíkovo-Nagymaros.

Dokudrama napsala Kateřina Burgetová. V režii Simony Křístkové, se kterou spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Šimon Krupa, Přemysl Boublík a Milan Bahúl. Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Historický kontext stavby vodního díla, o kterém byla řeč v dokudramatu, probírá redaktorka Zuzana Marková s historičkou Evou Irmanovou z Historického ústavu AV ČR.

autoři: Zuzana Marková , Kateřina Burgetová , Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.