Listopad 1989: Maďaři končí s Gabčíkovem
Vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros. Projev megalomanství, nebo malosti sousedských vztahů? Na Žitný ostrov se vydáme v dokudramatu Maďaři končí s Gabčíkovem.
Na počátku listopadu 1989 se tehdejší maďarská vláda rozhodla, že nebude pokračovat ve společné stavbě vodního díla Gabčíkovo-Nagymaros.
Dokudrama napsala Kateřina Burgetová. V režii Simony Křístkové, se kterou spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Šimon Krupa, Přemysl Boublík a Milan Bahúl. Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.
Historický kontext stavby vodního díla, o kterém byla řeč v dokudramatu, probírá redaktorka Zuzana Marková s historičkou Evou Irmanovou z Historického ústavu AV ČR.
Související
-
Říjen 1989: Každý na svém písečku. Netradiční happening Společnosti za veselejší současnost
Společnost za veselejší současnost uspořádala 12. října 1989 neobvyklý happening...
-
Září 1989: Sportem ku zdraví a za politické vězně
Společnost za veselejší současnost byla novým fenoménem na opoziční scéně. Vznikla začátkem května 1989.
-
Proč se třem hodinám otevřených hranic v roce 1989 začalo říkat Panevropský piknik?
Jen na 180 minut se v srpnu 1989 otevřela cesta do svobodného světa. Událost se do historie dostala pod názvem Panevropský piknik.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.