Březen 1939: Aspoň půjdeme na nákup... Po vyhlášení protektorátu se otevřel obchodní dům Bílá Labuť
Do nově otevřeného obchodního domu Bílá Labuť, který byl shodou okolností otevřen v první dny nacistické okupace, se podíváme v dokudramatu Mileny Štráfeldové.
Tentokrát se přeneseme do 19. března 1939. Do Bílé Labutě, právě otevřeného zázraku na Poříčí, se hrnou první zákazníci.
Mezi nimi i matka s asi desetiletou holčičkou, pro kterou je třeba koupit nové boty. V tlačenici obdivují interiér obchodního domu i nabídku zboží.
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová, účinkovali Zuzana Ščerbová, Anna Doubravová, Jana Kubátová a Michal Štěrba. V režii Jakuba Doubravy natočilo plzeňské studio Českého rozhlasu.
Obchodní dům Bílá Labuť dostal jméno podle původního domu U Labutě, který stával na stejném místě. Bílá Labuť měla být odleskem slávy a prosperity první československé republiky. Ironií osudu byl obchodní dům dostavěn v době, kdy se na tyto časy vzpomínalo už jen s trpkostí.
Navzdory tomu si Bílá Labuť získala takový věhlas, že i 80 let po jejím vzniku zůstává v povědomí široké veřejnosti. A jak zjistil redaktor Dan Mrázek v rozhovoru s architektem Markem Tichým, chystá se její rozšíření.
Související
-
Březen 1939: Židům vstup zakázán. Jak vypadala protižidovská opatření v protektorátu?
Dramatické osudy židovských občanů českých zemí, kteří se po vzniku Protektorátu Čechy a Morava ocitli v bezprostředním ohrožení, popisuje další díl České kroniky.
-
Březen 1939: Svatý otče, má země je v nebezpečí! Ministr Feierabend u Pia XII.
V dalším díle České kroniky zamíříme do Říma. Na začátku března 1939 byl papežem zvolen Pius XII. Na soukromou audienci u nového papeže je pozván i Ladislav Feierabend...
-
Rok 1939: Básník do české půdy. Přenesení ostatků Karla Hynka Máchy jako manifestace proti nacismu
Ještě neuplynuly ani dva měsíce od vyhlášení protektorátu – a Praha žila událostí, která oslavovala českou myšlenku: do hrobu byly ukládány ostatky Karla Hynka Máchy.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.