Březen 1939: Aspoň půjdeme na nákup... Po vyhlášení protektorátu se otevřel obchodní dům Bílá Labuť

Bílá labuť, 1956
Bílá labuť, 1956

Do nově otevřeného obchodního domu Bílá Labuť, který byl shodou okolností otevřen v první dny nacistické okupace, se podíváme v dokudramatu Mileny Štráfeldové. 

Tentokrát se přeneseme do 19. března 1939. Do Bílé Labutě, právě otevřeného zázraku na Poříčí, se hrnou první zákazníci.

Mezi nimi i matka s asi desetiletou holčičkou, pro kterou je třeba koupit nové boty. V tlačenici obdivují interiér obchodního domu i nabídku zboží.

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová, účinkovali Zuzana Ščerbová, Anna Doubravová, Jana Kubátová a Michal Štěrba. V režii Jakuba Doubravy natočilo plzeňské studio Českého rozhlasu.

Obchodní dům Bílá Labuť dostal jméno podle původního domu U Labutě, který stával na stejném místě. Bílá Labuť měla být odleskem slávy a prosperity první československé republiky. Ironií osudu byl obchodní dům dostavěn v době, kdy se na tyto časy vzpomínalo už jen s trpkostí.

Navzdory tomu si Bílá Labuť získala takový věhlas, že i 80 let po jejím vzniku zůstává v povědomí široké veřejnosti. A jak zjistil redaktor Dan Mrázek v rozhovoru s architektem Markem Tichým, chystá se její rozšíření.

Spustit audio
autoři: Jan Sedmidubský, Jana Přinosilová

Související