Březen 1939: Aspoň půjdeme na nákup... Po vyhlášení protektorátu se otevřel obchodní dům Bílá Labuť

26. březen 2019

Do nově otevřeného obchodního domu Bílá Labuť, který byl shodou okolností otevřen v první dny nacistické okupace, se podíváme v dokudramatu Mileny Štráfeldové. 

Tentokrát se přeneseme do 19. března 1939. Do Bílé Labutě, právě otevřeného zázraku na Poříčí, se hrnou první zákazníci.

Mezi nimi i matka s asi desetiletou holčičkou, pro kterou je třeba koupit nové boty. V tlačenici obdivují interiér obchodního domu i nabídku zboží.

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová, účinkovali Zuzana Ščerbová, Anna Doubravová, Jana Kubátová a Michal Štěrba. V režii Jakuba Doubravy natočilo plzeňské studio Českého rozhlasu.

Obchodní dům Bílá Labuť dostal jméno podle původního domu U Labutě, který stával na stejném místě. Bílá Labuť měla být odleskem slávy a prosperity první československé republiky. Ironií osudu byl obchodní dům dostavěn v době, kdy se na tyto časy vzpomínalo už jen s trpkostí.

Navzdory tomu si Bílá Labuť získala takový věhlas, že i 80 let po jejím vzniku zůstává v povědomí široké veřejnosti. A jak zjistil redaktor Dan Mrázek v rozhovoru s architektem Markem Tichým, chystá se její rozšíření.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.