Březen 1939: Židům vstup zakázán. Jak vypadala protižidovská opatření v protektorátu?
Dramatické osudy židovských občanů českých zemí, kteří se po vzniku Protektorátu Čechy a Morava ocitli v bezprostředním ohrožení, popisuje další díl České kroniky.
Ukazuje zásadní zlom v situaci českého židovského obyvatelstva na území násilně vytvořeného protekorátu po 15. březnu 1939.
Židovský kupec Brod se ráno 15. března chystá otevřít svůj obchod v nejmenovaném českém městě, od zákaznice Lánské se ale dozví, že zemi okupují německá vojska...
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová, účinkovali Tomáš Jirman, Anna Cónová, Marek Cisovský, Lada Bělašková a Josef Kaluža. V režii Simony Nyitrayové natočil Český rozhlas Ostrava.
Nacistická protižidovská opatření vycházela z takzvaných norimberských zákonů. V Protektorátu Čechy a Morava se oficiálně začaly uplatňovat v červnu roku 1939, tedy asi čtvrt roku po březnové okupaci.
V hitlerovském Německu ale platily už od roku 1935 a jejich ohlas byl u nás zřetelný už před vyhlášením protektorátu. Problémy s profesním uplatněním tak měli například židovští právníci nebo lékaři.
S Janou Šplíchalovou, historičkou Židovského muzea v Praze, mluvil Daniel Mrázek.
Související
-
Šeredný den. Příběhy pamětníků 15. března 1939 – počátku nacistické okupace
Masarykovské Československo, k němuž se česká společnost dodnes vztahuje, začalo zanikat za druhé republiky 1. října 1938.
-
Březen 1939: Hrůzná noc ze 14. na 15. března
Noc ze 14. na 15. března 1939 patří v naší historii k těm nejdramatičtějším. Co se odehrálo při takzvaném jednání Adolfa Hitlera s prezidentem Emilem Háchou?
-
Březen 1939: Svatý otče, má země je v nebezpečí! Ministr Feierabend u Pia XII.
V dalším díle České kroniky zamíříme do Říma. Na začátku března 1939 byl papežem zvolen Pius XII. Na soukromou audienci u nového papeže je pozván i Ladislav Feierabend...
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka