Březen 1939: Svatý otče, má země je v nebezpečí! Ministr Feierabend u Pia XII.

11. březen 2019

V dalším díle České kroniky zamíříme do Říma. Na začátku března 1939 byl papežem zvolen Pius XII. Na soukromou audienci u nového papeže je pozván i Ladislav Feierabend, tehdejší ministr zemědělství takzvané druhé republiky. 

Audience se shodou okolností odehrává v čase, kdy dochází k odtržení Slovenska a následné nacistické okupaci zbytku Československa. Stát, který Feierabend ve Vatikánu zastupuje, přestává existovat. Situace zajímá i hlavu katolické církve.

O tom všem je další dokudrama. Vladimír Radimský, tehdejší československý velvyslanec ve Vatikánu, uděluje Ladislavu Feierabendovi a jeho ženě Haně poslední pokyny před setkáním se Svatým otcem…

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. V režii Martiny Schlegelové účinkovali Tomáš Drápela, Pavel Oubram, Jiří Untermüller a Dana Verzichová.

Kdo byl Ladislav Feierabend - muž, který se ocitl v osudovou chvíli obsazení Česko-Slovenska a vzniku protektorátu na papežské audienci v Římě?

A jaké byly jeho další osudy? S historikem Petrem Hlaváčkem rozmlouval Pavel Hlavatý.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.