Březen 1939: Svatý otče, má země je v nebezpečí! Ministr Feierabend u Pia XII.
V dalším díle České kroniky zamíříme do Říma. Na začátku března 1939 byl papežem zvolen Pius XII. Na soukromou audienci u nového papeže je pozván i Ladislav Feierabend, tehdejší ministr zemědělství takzvané druhé republiky.
Audience se shodou okolností odehrává v čase, kdy dochází k odtržení Slovenska a následné nacistické okupaci zbytku Československa. Stát, který Feierabend ve Vatikánu zastupuje, přestává existovat. Situace zajímá i hlavu katolické církve.
O tom všem je další dokudrama. Vladimír Radimský, tehdejší československý velvyslanec ve Vatikánu, uděluje Ladislavu Feierabendovi a jeho ženě Haně poslední pokyny před setkáním se Svatým otcem…
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. V režii Martiny Schlegelové účinkovali Tomáš Drápela, Pavel Oubram, Jiří Untermüller a Dana Verzichová.
Kdo byl Ladislav Feierabend - muž, který se ocitl v osudovou chvíli obsazení Česko-Slovenska a vzniku protektorátu na papežské audienci v Římě?
A jaké byly jeho další osudy? S historikem Petrem Hlaváčkem rozmlouval Pavel Hlavatý.
Související
-
Rok 1939: Na mojí pověsti nezáleží. Emil Hácha jede do Berlína
Je to jeden z nejvypjatějších okamžiků našich moderních dějin: prezident Emil Hácha odjíždí 14. 3. 1939 do Berlína, aby s Adolfem Hitlerem mluvil o budoucnosti republiky.
-
Rudolfu Beranovi dvakrát hrozil trest smrti. Zavinil 15. březen 1939?
Zahájení okupace Československa 15. března roku 1939 je jedním z klíčových momentů československé historie 20. století.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka