Prosinec 1989: Nechceme prezidenta, ktorý plače

5. prosinec 2019
Česká kronika
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Proreformní komunista, v roce 1968 šéf komunistů, Alexander Dubček a vedoucí představitel Občanského fóra pozdější prezident Václav Havel během demonstrace na Letné v listopadu 1989

Miroslav Kusý, Milan Kňažko, Alexander Dubček. Kdokoli z nich se mohl stát československým prezidentem. Nestal. 

Kdo bude československým prezidentem? To byla v prosinci roku 1989 kardinální otázka české politiky. Do zákulisního vyjednávání nás zavede dokudrama nazvané Nechceme prezidenta, ktorý plače.

S takovým postojem totiž přijeli zástupci Verejnosť proti násiliu z Bratislavy 5. prosince 1989 a přišla řeč i na případnou kandidaturu na Alexandera Dubčeka.

Dokudrama napsala Kateřina Burgetová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Simony Křístkové, se kterou spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Norbert Lichý, David Viktora, Milan Bahúl, Marek Cisovský, Šimon Krupa a Přemysl Boublík. Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Jak probíhalo vyjednávání o novém polistopadovém prezidentovi? A proč slovenské hnutí VPN odmítalo kandidaturu Alexandera Dubčeka? Podrobnosti v rozhovoru Evy Kézrové s historikem Jiřím Sukem.

0:00
/
0:00
autoři: Jan Sedmidubský , Kateřina Burgetová , Eva Kézrová , jpr
Spustit audio

Související