Prosinec 1989: Nechceme prezidenta, ktorý plače

5. prosinec 2019

Miroslav Kusý, Milan Kňažko, Alexander Dubček. Kdokoli z nich se mohl stát československým prezidentem. Nestal. 

Kdo bude československým prezidentem? To byla v prosinci roku 1989 kardinální otázka české politiky. Do zákulisního vyjednávání nás zavede dokudrama nazvané Nechceme prezidenta, ktorý plače.

S takovým postojem totiž přijeli zástupci Verejnosť proti násiliu z Bratislavy 5. prosince 1989 a přišla řeč i na případnou kandidaturu na Alexandera Dubčeka.

Dokudrama napsala Kateřina Burgetová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Simony Křístkové, se kterou spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Norbert Lichý, David Viktora, Milan Bahúl, Marek Cisovský, Šimon Krupa a Přemysl Boublík. Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Jak probíhalo vyjednávání o novém polistopadovém prezidentovi? A proč slovenské hnutí VPN odmítalo kandidaturu Alexandera Dubčeka? Podrobnosti v rozhovoru Evy Kézrové s historikem Jiřím Sukem.

autoři: Jan Sedmidubský , Kateřina Burgetová , Eva Kézrová , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.