Březen 1989: Ekologové nahlas
Tentokrát zamíříme do oblasti životního prostředí. V březnu 1989 se na půdě českého parlamentu začaly velmi váhavě projednávat ekologické otázky.
Ekologický samizdat už ale v této době psal o alarmující ekologické situaci Československa zcela otevřeně.
Dokudrama napsala Jitka Škápíková. Účinkovali v něm Renáta Klemensová a Robert Finta. V režii Simony Nyitrayové natočil Český rozhlas Ostrava.
Ekologická hnutí a rozpad režimu
Ekologické problémy představovaly pro komunistický režim možná větší oříšek, než by se dalo na první pohled předpokládat.
Jaký vliv měla ekologická hnutí na rozpad minulého režimu a jak bylo těžké chránit přírodu před rokem 1989? To spolu s ekologem Ivanem Makáskem zjišťoval redaktor Ondřej Ševčík.
Související
-
Vždycky jsem se považoval za velmi špatného politika, říká Bedřich Moldan
„Rozhodl jsem se po neúspěšné obhajobě senátorského mandátu, že už nebudu kandidovat. Vždycky jsem se považoval za velmi špatného politika,“ říká Bedřich Moldan.
-
Borneo přišlo o celou čtvrtinu deštných pralesů za jediný rok. Kvůli palmovému oleji, říká ekolog
Obliba palmového tuku v potravinářství a chemickém průmyslu si vybírá vysokou daň. Host: výzkumný pracovník České zemědělské univerzity v Praze Stanislav Lhota.
-
Polští lesníci v Bělověžském pralese bojují s kůrovcem, podle...
Kácením v Bělověžském pralese se bude Soudní dvůr Evropské unie zabývat nejspíš už v první polovině září. O prioritní postup ho požádala Evropská komise, protože se...
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.