Březen 1989: Ekologové nahlas

23. leden 2019

Tentokrát zamíříme do oblasti životního prostředí. V březnu 1989 se na půdě českého parlamentu začaly velmi váhavě projednávat ekologické otázky.

Ekologický samizdat už ale v této době psal o alarmující ekologické situaci Československa zcela otevřeně.

Dokudrama napsala Jitka Škápíková. Účinkovali v něm Renáta Klemensová a Robert Finta. V režii Simony Nyitrayové natočil Český rozhlas Ostrava.

Ekologická hnutí a rozpad režimu

Ekologické problémy představovaly pro komunistický režim možná větší oříšek, než by se dalo na první pohled předpokládat.

Jaký vliv měla ekologická hnutí na rozpad minulého režimu a jak bylo těžké chránit přírodu před rokem 1989? To spolu s ekologem Ivanem Makáskem zjišťoval redaktor Ondřej Ševčík.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.