Rok 1949: Číhošťský zázrak. Záhadný pohyb kříže a umučení faráře Josefa Toufara

9. červenec 2018

V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při mši údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Dodnes neobjasněná událost se prý později opakovala. Vládnoucí komunistický režim využil události k rozsáhlému útoku na katolickou církev.

Číhošťský farář Josef Toufar byl zatčen 28. ledna 1950. Zemřel o pár týdnů později v pražské nemocnici, kam byl z Valdic převezen ve zbědovaném stavu po krutém mučení, bylo mu 47 let. Jeho tělo bylo pod smyšleným jménem pohřbeno v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích.

Příbuzní se o tom, že nežije, dozvěděli až v roce 1954. Díky vzorku DNA vnuka Toufarova bratra se podařilo ostatky po dlouhých desítkách let identifikovat a v roce 2015 mohly být uloženy přímo v číhošťském kostele. V současnosti probíhá proces Toufarova blahořečení.

Proces s představiteli řádů

Protože umučený Toufar nemohl být postaven před soud, proběhl na jaře 1950 politický monstrproces s představiteli církevních řádů. Zatčeni byli opati Bohumil Vít Tajovský a Augustin Machalka, v březnu 1950 následovalo zatčení dalších.

Z deseti obžalovaných byl za zločiny velezrady a vyzvědačství odsouzen k nejvyššímu trestu doživotí Ján Ivan Mastiliak, člen řeckokatolické větve redemptoristů v Michalovcích. Zbylých devět bylo odsouzeno k úhrnnému trestu 132 roků vězení.

Co to bylo za úkaz, který tehdy na samém konci roku 1949 rozpoutal tažení Státní bezpečnosti proti číhošťskému faráři Josefu Toufarovi? Byl to zázrak? Nebo dobře připravená provokace, která měla Josefa Toufara zlikvidovat? To jsou otázky, které si kladou o mnoho let později i dva mladí návštěvníci číhošťského kostela v dokudramatu Elišky Kováříkové. V režii Simony Nyitrayové účinkují Marie Lojdová, Robert Finta a Izabela Firlová.

Co dalšího se dnes ví o kauze „Číhošťský zázrak“, jaký vliv měla na církevní procesy v 50. letech a jak vypadá kostelík v Číhošti dnes? O tom si Ondřej Ševčík povídal s publicistou Milošem Doležalem, který je mimo jiné i autorem knížky o životě Josefa Toufara s názvem Jako bychom dnes zemřít měli

autor: David Hertl
Spustit audio

Související