Rok 1923: Smrt první dámy Charlotty. Bez ní bych si neujasnil smysl života, řekl o ní Masaryk

24. červenec 2018

Kultivovaná a elegantní žena, která hodně ovlivnila svého manžela – tak historikové popisují manželku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Charlottu.

Dcera bohatého amerického obchodníka, spolumajitele pojišťovny, se narodila 20. listopadu 1850 v Brooklynu jako Charlotta Garrigue, odtud pochází ono Garrigue ve jméně prvního československého prezidenta. Od mládí se zajímala o výtvarné umění a hudbu.

Jako sedmnáctiletá odjela studovat hru na klavír na lipskou konzervatoř. Našla si zde přátele, k nimž se později vracela. Při jedné návštěvě tam roku 1877 potkala i svého budoucího manžela. Vzali se o rok později a postupně se jim narodilo pět dětí.

V ženských spolcích

Ženy tří republik: Alice Masaryková, prezidentova dcera a spoluzakladatelka Československého červeného kříže

Alice Masaryková

Alice Masaryková vstoupila do obecného povědomí jako dcera zastupující svou matku Charlottu v roli první dámy. Ve skutečnosti byla především činorodou sociálně-zdravotní pracovnicí, která se v roce 1919 zasloužila o založení Československého červeného kříže.

Charlotta Garrigue Masaryková měla silné sociální cítění, a když v roce 1882 přesídlila s mužem do Prahy, zapojila se do činnosti mnoha ženských spolků, hlavně Amerického klubu dam. V roce 1905 se stala členkou sociální demokracie a její ženské organizace.

Prosazovala zrovnoprávnění žen s muži a i na její popud Masaryk zanesl do ústavy mnohá práva žen. Podle historiků sehrála klíčovou roli při utváření osobnosti prezidenta Masaryka.

„Bez ní bych si nebyl ujasnil smysl života a svůj politický úkol,“ řekl Masaryk o své ženě, která se role první dámy v nové republice nemohla kvůli zdravotním problémům do důsledku ani ujmout. Zemřela 13. května 1923.

Poslední dny života trávila Charlotta Garrigue spolu s dcerou Alicí v lánském zámku. A právě tam se přeneseme prostřednictvím dokudramatu Nikol Patíkové. V režii Pavla Krejčího účinkují Martina Hamaďáková, Zora Poulová a Michal Przebinda.

Na podrobnosti ze života Masarykovy manželky se historika Jaroslava Rokoského z Ústavu pro studium totalitních režimů zeptá Veronika Kindlová.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související