Rok 1923: Smrt první dámy Charlotty. Bez ní bych si neujasnil smysl života, řekl o ní Masaryk
Kultivovaná a elegantní žena, která hodně ovlivnila svého manžela – tak historikové popisují manželku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Charlottu.
Dcera bohatého amerického obchodníka, spolumajitele pojišťovny, se narodila 20. listopadu 1850 v Brooklynu jako Charlotta Garrigue, odtud pochází ono Garrigue ve jméně prvního československého prezidenta. Od mládí se zajímala o výtvarné umění a hudbu.
Jako sedmnáctiletá odjela studovat hru na klavír na lipskou konzervatoř. Našla si zde přátele, k nimž se později vracela. Při jedné návštěvě tam roku 1877 potkala i svého budoucího manžela. Vzali se o rok později a postupně se jim narodilo pět dětí.
V ženských spolcích
Ženy tří republik: Alice Masaryková, prezidentova dcera a spoluzakladatelka Československého červeného kříže
Alice Masaryková vstoupila do obecného povědomí jako dcera zastupující svou matku Charlottu v roli první dámy. Ve skutečnosti byla především činorodou sociálně-zdravotní pracovnicí, která se v roce 1919 zasloužila o založení Československého červeného kříže.
Charlotta Garrigue Masaryková měla silné sociální cítění, a když v roce 1882 přesídlila s mužem do Prahy, zapojila se do činnosti mnoha ženských spolků, hlavně Amerického klubu dam. V roce 1905 se stala členkou sociální demokracie a její ženské organizace.
Prosazovala zrovnoprávnění žen s muži a i na její popud Masaryk zanesl do ústavy mnohá práva žen. Podle historiků sehrála klíčovou roli při utváření osobnosti prezidenta Masaryka.
„Bez ní bych si nebyl ujasnil smysl života a svůj politický úkol,“ řekl Masaryk o své ženě, která se role první dámy v nové republice nemohla kvůli zdravotním problémům do důsledku ani ujmout. Zemřela 13. května 1923.
Poslední dny života trávila Charlotta Garrigue spolu s dcerou Alicí v lánském zámku. A právě tam se přeneseme prostřednictvím dokudramatu Nikol Patíkové. V režii Pavla Krejčího účinkují Martina Hamaďáková, Zora Poulová a Michal Przebinda.
Na podrobnosti ze života Masarykovy manželky se historika Jaroslava Rokoského z Ústavu pro studium totalitních režimů zeptá Veronika Kindlová.
Související
-
Alice Garrigue Masaryková – život ve stínu velkého otce
„Ve shonu a starostech však, zdají se mi dobří lidé a stříbrné mraky a Bůh daleko. Vida, takový silný, veliký klid v bouři si musíme vybojovati a pak Bůh, volná obl...
-
Jan Masaryk byl tragickou postavou února 1948. Jeho smrt není...
„Příliš pozdě si uvědomil, že nemůže hledět dvěma různými směry zároveň,“ napsal v tajné depeši o situaci v Československu v dubnu 1948 americký velvyslanec Laurenc...
-
Marcia Davenportová: Přítelkyně Jana Masaryka a spisovatelka, která zachytila jeho poslední dny
Americká spisovatelka Marcia Davenportová (1903–1996) nebyla jen ženou, která zachytila poslední měsíce života záhadně zemřelého ministra zahraničí Jana Masaryka.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.