Leden 1989: Burda bude! Proč se strana rozhodla vydávat českou verzi legendárního časopisu?
Dne 14. ledna 1989, těsně před dramatickými událostmi Palachova týdne, přinesl ústřední stranický deník Rudé právo zprávu, která potěšila především všechny praktické české ženy...
Noviny oznámily, že ještě v roce 1989 začne vycházet v češtině legendární západoněmecký časopis pro odívání Burda. Situaci přibližuje dokudrama s názvem Burda bude!
V dokudramatu Burda bude! Jitky Škápíkové účinkovali Jiří Zapletal, Kamila Sedlárová a Natálie Holíková. Dramaturgii měl Jan Sedmidubský, v režii Pavla Krejčího nastudoval Český rozhlas Hradec Králové.
Velké pozdvižení
Vzhledem k tomu, že koupit si v dobách socialismu v Československu jakýkoli západní časopis byla v podstatě utopie, vzbudila zpráva z ledna 1989, že bude vycházet česká verze časopisu Burda, poměrně velké pozdvižení.
Co vedlo komunisty k rozhodnutí vydávat západoněmecký módní časopis v českém jazyce? O podrobnosti se zajímala Eva Kézrová v rozhovoru s historičkou Adélou Gjuričovou.
Související
-
Rok 1953: Bedna, jejíž budoucnost nikdo neodhadl. Začátek pravidelného televizního vysílání u nás
Když 1. května 1953 krátce po 20. hodině začalo pravidelné zkušební vysílání Československé televize, jen málokdo tušil, jaká budoucnost tento „sdělovací prostředek“ čeká.
-
Rok 1975: Vondrovi, taková normalizační rodinka. Jaké byly začátky nekonečného rozhlasového seriálu?
730 dílů vysílaných týden co týden celých čtrnáct let. Takoví byli Vondrovi, „nekonečný“ rozhlasový seriál, jehož první díl odvysílal rozhlas 25. prosince 1975.
-
Rok 1973: Píseň jako politikum. Jak to bylo s Festivalem politické písně Sokolov
S pádem komunistického režimu v podstatě zmizela z české hudební scény „angažovaná píseň“. Jejím symbolem byla po šestnáct let kytara zakončená sevřenou pěstí.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.