Rok 1951: Křehký básník Konstantin Biebl
Lyrický básník, představitel poetismu a surrealismu Konstantin Biebl (1898–1951) se nejvíc proslavil básnickou sbírkou S lodí, jež dováží čaj a kávu či sérií cestopisných fejetonů, které byly po jeho smrti vydány v knize Cesta na Jávu.
Jeho tvorba byla ovlivněna cestami, válečnými zkušenostmi a osobními tragickými zážitky. Nejsilnější inspiraci pro tvorbu načerpal z necelých tří měsíců, které strávil na několika ostrovech jihovýchodní Asie.
Literárně debutoval knihou básní Cesta k lidem. Jeho tvorba je silně protiválečná, dále se u něj objevují lékařská témata, motivy války, úzkosti a strachu z budoucnosti.
Válečné útrapy
Narodil se ve Slavětíně u Loun. Jeho otec byl zubním lékařem. V Praze Biebl skládal maturitu už jako voják rakouské armády. Musel narukovat na frontu do první světové války. V lednu 1918 byl na balkánské frontě raněn, zajat a odsouzen k trestu smrti, popravě unikl útěkem ze zajetí.
Prožité útrapy a onemocnění tuberkulózou v něm zanechaly sklon k depresím. Po roce 1918 studoval na lékařské fakultě, ale povolání lékaře nevykonával, věnoval se básnické tvorbě. Po roce 1934 byl členem Skupiny surrealistů v ČSR.
Po roce 1948 jej rozpory mezi jeho básnickou vizí a skutečností i osobní problémy a vážná nemoc dohnaly k sebevraždě skokem z okna. Stalo se tak v podvečer 12. listopadu roku 1951 v pražské ulici Na Výtoni…
Co mohlo Konstantina Biebla dovést až k sebevraždě, o tom si s Dobravou Moldanovou, profesorkou české literatury z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně povídala Veronika Kindlová.
Související
-
Otazníky kolem sebevraždy Konstantina Biebla aneb Psát čistě a od srdce
Autor toho nejlepšího z české meziválečné poezie, zároveň autor hluchých veršů z přelomu 40. a 50. let přitakávajících dobové atmosféře třídního boje.
-
Rok 1924: Popis jednoho zápasu. Úmrtí analytika absurdity moci Franze Kafky
Spisovatel Franz Kafka patří mezi intelektuální hvězdy 20. století, inspiroval desítky umělců z různých druhů umění, jsou o něm pořádány konference a psány knihy.
-
Rok 1923: Konec velkého vypravěče
Jedním z největších českých prozaiků moderní doby byl Jaroslav Hašek. Jeho satirický román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války byl přeložen do téměř 60 jazyků.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.