Léto 1989: Staré kádry odcházejí, změna v nedohlednu

4. říjen 2019

Na přelomu června a července 1989 se v Československu odehrály dvě výměny ve vedení sdělovacích prostředků. 

Ze svého místa odešel jak dlouholetý ředitel Československého rozhlasu Ján Riško, tak Jan Zelenka, který byl po léta ředitelem Československé televize.

Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Účinkovali Vladimír Krátký, Zdeněk Bureš, Igor Dostálek, Michal Isteník a Martin Siničák. Zvukovým mistrem byl Lukáš Dolejší, dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Radima Nejedlého natočil Český rozhlas Brno.

Měla výměna na postech ředitelů rozhlasu a televize v létě 1989 nějaký význam pro mediální scénu a společnost v Československu? Podrobnosti probírala Zuzana Marková s historikem FSV UK Petrem Bednaříkem.

autoři: Milena Štráfeldová , Zuzana Marková , Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.