Rok 1949: První justiční vražda. Politický proces s generálem Heliodorem Píkou
Zinscenovaný soud s generálem Heliodorem Píkou patří s případem političky Milady Horákové k nejznámějším politickým procesům v komunistickém Československu.
Před trestem smrti neuchránila respektovaného vojáka a diplomata ani řada vysokých vyznamenání, včetně sovětských.
Ze zajetí do legií
Píka se narodil v roce 1897 v obci Štítina. V nedaleké Opavě absolvoval gymnázium, ale další studijní plány překazila první světová válka. Jako velitel roty odjel na frontu do Haliče a v létě 1916 přešel dobrovolně do ruského zajetí.
Tam se přihlásil do vznikajících legií, s nimiž se zúčastnil i bitvy u Zborova. Jako legionář se Píka později dostal do Francie, z níž se po válce vrátil do vlasti v hodnosti poručíka. Ve 30. letech působil v Bukurešti jako vojenský atašé pro Rumunsko a Turecko. Na jaře 1939 odešel do Londýna.
Odtud byl vyslán do Rumunska, kde pomáhal Čechům, kterým se podařilo uprchnout do zahraničí. V roce 1941 se z pověření prezidenta Edvarda Beneše stal velitelem československé vojenské mise v Rusku.
Nahlédl pod pokličku Sovětům
Během pobytu v Moskvě se často dostával do sporu s představiteli komunistického exilu. Měl také možnost nahlédnout pod pokličku fungování sovětských tajných služeb. To vše z Píky činilo člověka nepohodlného pro komunistický režim.
Krátce po únorovém převratu v roce 1948 byl Píka zatčen a obviněn ze špionáže a zrady. Neveřejný soudní proces začal 26. ledna 1949 a trval tři dny. Dospěl k předem připravenému závěru, že Píka je vinen, a odsoudil jej k trestu smrti.
Prezident Klement Gottwald odmítl udělit Píkovi milost. Poprava proběhla 21. června 1949 v plzeňské věznici na Borech. V roce 1968 byl soudně rehabilitován.
Dokudrama Jaroslava Mišky nás zavede do června 1949 a seznámíme se s bachařem Čeňkem Petelíkem, který pracuje na zvláštním oddělení borské věznice, kam jsou umisťováni vojenští a političtí prominenti, třeba právě generál Píka. V režii Simony Nyitrayové účinkují Ivo Marták, František Strnad a Miroslav Kudela.
Markéta Ševčíková pak rozebere příčiny tragického osudu Heliodora Píky s vojenským historikem Prokopem Tomkem.
Související
-
Rok 1949: Číhošťský zázrak. Záhadný pohyb kříže a umučení faráře Josefa Toufara
V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při mši údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Vládnoucí komunistický režim využil události k útoku na katolickou církev.
-
Rok 1990: A má to ještě smysl? StB po sametové revoluci
StB vznikla v roce 1945 jako součást poválečného policejního aparátu – Sboru národní bezpečnosti. Postupně StB ovládli lidé z KSČ, až se nakonec stala nástrojem komunistů.
-
Rok 1949: Přemýšlejte o tom, pane faráři… Příběh kněze, který spolupracoval s StB
Padouch – nebo hrdina? To napadne každého, kdo se seznámí s osudem kněze Josefa Jelena (1921-2006). V září 1949 byl zatčen StB, když věřícím přečetl při mši pastýřský list.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.