Rok 1955: Karel Svolinský a orloj v Olomouci

4. červenec 2018

Karel Svolinský (1896-1986) bývá prezentován jako malíř a ilustrátor. Jeho tvorba byla ale rozmanitější. Proslul jako ilustrátor knih, včetně řady dětských (doprovod k Wolkerovým Baladám či Máchovu Máji).

Známou postavou je Svolinský i pro filatelisty, je autorem zhruba 200 návrhů známek. Několikrát se stal držitelem ceny Nejkrásnější světová známka. Podle Svolinského návrhů byly dány do oběhu i bankovky. Je autorem vitráží zdobících okna v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Na konci 30. let minulého století se Svolinský, který se narodil na Svatém Kopečku na Olomoucku, podílel na scénických a kostýmních výpravách pro Národní divadlo v Praze. Další monumentální práce – malby a mozaiky na obnoveném olomouckém orloji (1955) – je dodnes hodně diskutována.

Rozporuplný orloj

Do dneška dominují orloji postavy dělníka s výzkumníkem, přičemž nechybí výjevy ze „společenského života“ včetně dat narození a úmrtí J. V. Stalina, které v pravé poledne oživují pohybující se figurky představující typy pracujících, budovatelů socialismu.

„Označit Svolinského za typického představitele socialistického realismu je zjednodušující. Tím spíše, že jeden z prvních návrhů na fasádu orloje Svolinský vytvořil v roce 1947. Svým pojetím byla tato koncepce apolitická, plná dětských postav a pohádkových zvířátek. Definitivní podoba v mozaice s postavami zástupců pracující inteligence a dělnictví v kontrastu s hanáckou jízdou králů a kompozicemi dvanácti měsíců působí jako zřejmý umělecký kompromis, který zahrnuje evidentní a srozumitelné ideologické obsahy. Olomoucký orloj, slavnostně odhalený 9. května 1955, byl přehnaně oslavován a stal se symbolem nového režimu,“ napsal historik Eduard Burget.

Dokudrama, které napsal Eduard Burget, nám přiblíží okamžik, kdy za Karlem Svolinským přichází předseda kulturní komise v Olomouci Stanislav Křupka, aby mistra získal pro práci na orloji. Dokudrama natočil režisér Jiří Seydler, účinkují František Špaček a Jiří Kalužný.

Proč se právě Svolinský stal autorem nové socialisticko-realistické podoby olomouckého orloje, na to se pak historika Petra Hlaváčka ptal Pavel Hlavatý.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související