Únor 1989: Havel v Londýně – zatím ke čtení

17. leden 2019

Během tzv. Palachova týdne byl 16. ledna 1989 za účast na demonstraci zatčen Václav Havel. Odsouzen byl k 9 měsícům vězení, po odvolání mu byl trest snížen na 8 měsíců. 

A registrovalo to i zahraničí na západ od nás. Protestovalo se, podepisovaly se petice… Královská shakespearovská společnost v Londýně například hned v únoru uvedla čtení z Havlovy hry Asanace. Jedním z organizátorů téhle formy protestu byl novinář a chartista Karel Kyncl žijící tehdy už v Anglii.

Právě on se ujímá úvodního slova na onom setkání v Londýně, které mělo upozornit na zacházení s dramatikem Václavem Havlem v jeho rodné zemi…

Scénář dokudramatu napsal Eduard Burget. V režii Martiny Schlegelové účinkovali: Jan Dvořák, Pavel Oubram, Natália Drabiščáková, Jiří Untermüller a Tomáš Kobr. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu.

Nejznámější český disident

Václav Havel byl díky svým hrám a také svému věznění na přelomu 70. a 80. let daleko nejznámnějším českým disidentem. Z toho pochopitelně pro režim plynuly nemalé potíže.

Zuzana Marková o tématu mluvila s historičkou Klárou Pinerovou z Ústavu pro studium totalitních režimů.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.