Únor 1989: Devět měsíců pro Havla

18. leden 2019

Tentokrát míříme do 21. února 1989, kdy byl navzdory protestům z celého světa odsouzen Václav Havel kvůli své účasti na Palachově týdnu k devíti měsícům vězení ve II. nápravné skupině.

Do soudní síně nebyli vpuštěni zahraniční zástupci. Text obhajoby Václava Havla se ovšem dostal na veřejnost, vysílaly ho zahraniční rozhlasové stanice.

Poslechněte si dokudrama Mileny Štráfeldové, které začíná schůzkou v jednom nejmenovaném pražském parku, kde se setkává Havlova švagrová Dagmar s nejmenovaným zahraničním reportérem.

V dokudramatu Mileny Štráfeldové jste slyšeli Kamilu Sedlárovou, Michala Przebindu, Jiřího Zapletala, Martinu Hamaďákovou a Michaelu Spáčilovou. V režii Pavla Krejčího natočil Český rozhlas Hradec Králové.

Známý díky odsouzení

Únorové odsouzení Václava Havla za neexistující přečiny se projevilo paradoxně v tom, že do té doby širší veřejnosti málo známý disident a dramatik se dostal do povědomí veřejnosti víc, než se komunistickému režimu zamlouvalo.

Eva Kézrová o tom mluvila s historikem Tomášem Vilímkem z Ústavu pro studium totalitních režimů.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.