Únor 1989: Devět měsíců pro Havla
Tentokrát míříme do 21. února 1989, kdy byl navzdory protestům z celého světa odsouzen Václav Havel kvůli své účasti na Palachově týdnu k devíti měsícům vězení ve II. nápravné skupině.
Do soudní síně nebyli vpuštěni zahraniční zástupci. Text obhajoby Václava Havla se ovšem dostal na veřejnost, vysílaly ho zahraniční rozhlasové stanice.
Poslechněte si dokudrama Mileny Štráfeldové, které začíná schůzkou v jednom nejmenovaném pražském parku, kde se setkává Havlova švagrová Dagmar s nejmenovaným zahraničním reportérem.
V dokudramatu Mileny Štráfeldové jste slyšeli Kamilu Sedlárovou, Michala Przebindu, Jiřího Zapletala, Martinu Hamaďákovou a Michaelu Spáčilovou. V režii Pavla Krejčího natočil Český rozhlas Hradec Králové.
Známý díky odsouzení
Únorové odsouzení Václava Havla za neexistující přečiny se projevilo paradoxně v tom, že do té doby širší veřejnosti málo známý disident a dramatik se dostal do povědomí veřejnosti víc, než se komunistickému režimu zamlouvalo.
Eva Kézrová o tom mluvila s historikem Tomášem Vilímkem z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Související
-
Únor 1989: Havel v Londýně – zatím ke čtení
Během tzv. Palachova týdne byl 16. ledna 1989 za účast na demonstraci zatčen Václav Havel. Odsouzen byl k 9 měsícům vězení, po odvolání mu byl trest snížen na 8 měsíců.
-
Eva Turnová: Haló do vesmíru pro Václava Havla
Na Silvestra o sametové revoluci měla naše kapela „Odvážná srdce“ koncert v suterénu klubu Futurum, zatímco Václav Havel si v sále nad námi odbýval svůj novoroční projev.
-
Daniel Kroupa: Vzpomeňme na Václava Havla
V roce 1996 při slavnostní večeři ve Štrasburku místopředseda Evropského parlamentu pronesl slavnostní řeč, ve které zpaměti citoval slova Václava Havla.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.