Listopad 1989: Odpověď z Bratislavy – Verejnosť proti násiliu

19. listopad 2019

Češi měli Občanské fórum. A Slováci? Okolnosti vzniku občanské platformy Verejnosť proti násiliu rozehraje dokudrama Odpověď z Bratislavy.

Pražské listopadové události téměř okamžitě ovlivnily atmosféru v Bratislavě. Netrvalo dlouho, a také studenti slovenských vysokých škol vyšli do ulic...

Dokudrama napsal Hynek Pekárek, do slovenštiny přeložila Simona Křístková. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Petra Gábora, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Milan Bahúl, Přemysl Boublík, Magdaléna Tkačíková, Peter Svetlík, Juraj Čiernik a Peter Gábor. V ostravském studiu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Jak vznikla Verejnosť proti násiliu, tedy zastřešující hnutí opozice v listopadu 1989 na Slovensku? Čím se lišila od Občanského fóra a v čem byla naopak podobná?

A které osobnosti se do čínnosti VPN v první fázi zapojily? Podrobnosti v rozhovoru Pavla Hlavatého s historikem Petrem Blažkem.

autoři: Jan Sedmidubský , Hynek Pekárek , Pavel Hlavatý , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.