Únor 1989: Kněží chtějí biskupa

15. leden 2019

Jaký byl vztah komunistického režimu k církvím na konci 80. let? 

Dne 11. února roku 1989 zveřejnilo celkem 98 kněží košické diecéze otevřený dopis, v němž protestovali proti dlouhodobě neobsazenému postu košického biskupa.

Přeneseme se na poradu, jaké se obvykle odehrávaly na sekretariátu Ústředního výboru strany v Praze...

V dokudramatu Mileny Štráfeldové Kněží chtějí biskupa účinkovali Jiří Zapletal, Jan Vápeník, Michal Przebinda a Martina Hamaďáková. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Pavla Krejčího natočil Český rozhlas Hradec Králové.

Církve proti režimu

Věříci a církve v Československu se už od poloviny 80. let minulého století jasně vyslovovali proti režimu, který se sice neustále zaklínal cestou přestavby a demokratizace, ve skutečnosti náboženský život nadále tvrdě potlačoval a kontroloval.

O důležitých osobnostech i událostech spojených s aktivizací některých církví u nás na počátku roku 1989 si Pavel Hlavatý povídal s historikem Jaroslavem Šebkem.

autoři: Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.