Únor 1989: Kněží chtějí biskupa
Jaký byl vztah komunistického režimu k církvím na konci 80. let?
Dne 11. února roku 1989 zveřejnilo celkem 98 kněží košické diecéze otevřený dopis, v němž protestovali proti dlouhodobě neobsazenému postu košického biskupa.
Přeneseme se na poradu, jaké se obvykle odehrávaly na sekretariátu Ústředního výboru strany v Praze...
V dokudramatu Mileny Štráfeldové Kněží chtějí biskupa účinkovali Jiří Zapletal, Jan Vápeník, Michal Przebinda a Martina Hamaďáková. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Pavla Krejčího natočil Český rozhlas Hradec Králové.
Církve proti režimu
Věříci a církve v Československu se už od poloviny 80. let minulého století jasně vyslovovali proti režimu, který se sice neustále zaklínal cestou přestavby a demokratizace, ve skutečnosti náboženský život nadále tvrdě potlačoval a kontroloval.
O důležitých osobnostech i událostech spojených s aktivizací některých církví u nás na počátku roku 1989 si Pavel Hlavatý povídal s historikem Jaroslavem Šebkem.
Související
-
Proč si pražský biskup Huyn nikdy nezískal české věřící? Příběh jedno z poražených 28. října 1918
28. říjen roku 1918 neměl jen vítěze – měl i své poražené. K těm bychom mohli počítat třeba tehdejšího pražského arcibiskupa Pavla hraběte Huyna.
-
Bohumil Stašek: Politik a kněz, který pohřbíval Karla Čapka i Karla Hynka Máchu
Jednou z dnes už téměř zapomenutých osobností katolicky orientované politiky byl Bohumil Stašek. Do dějin se zapsal organizováním vlasteneckých akcí po 15. březnu 1939.
-
Pius XI., papež mezi totalitami
Když se někdy mluví o tom, jak složitě se katolická církev vyrovnávala s totalitami dvacátého století, padá často jméno papeže Pia XII. Trochu stranou zůstává jeho ...
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.