Prosinec 1989: Bratislavské intermezzo. Setkání Havla s Dubčekem

20. prosinec 2019
Česká kronika
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dubček, Kubišová a Havel jdou promluvit k 200 000 demonstrantům na Václavském náměstí, kteří přišli 24. listopadu vyzvat komunistickou vládu k demonstraci

O čem spolu v prosinci 1989 hovořili Václav Havel a Alexander Dubček v obýváku bratislavské vily nedaleko Slavína? Dovíme se v dokudramatu s názvem Bratislavské intermezzo. 

Přes drobné námitky některých představitelů VPN vyrazil 20. prosince 1989 společný kandidát na prezidenta Václav Havel na předvolební cestu na východní Slovensko. Přestupu v Bratislavě využil k setkání s Alexanderem Dubčekem.

Dokudrama napsala Kateřina Burgetová. Dramaturgie Jan Sedmidubský. V režii Petra Gábora, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Norbert Lichý, Milan Bahúl a Přemysl Boublík. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Předvánoční návštěva Václava Havla na Slovensku v prosince 1989 sehrála důležitou roli pro jeho zvolení prvním polistopadovým prezidentem. Podařilo se mu dostat Slovensko na svoji stranu, i díky tomu, že se sešel s Alexanderem Dubčekem. Podrobnosti v rozhovoru Evy Kézrové s historikem Jiřím Sukem z Ústavu pro soudobé dějiny.

0:00
/
0:00
autoři: Jan Sedmidubský , Eva Kézrová , Kateřina Burgetová , jpr
Spustit audio

Související