Prosinec 1989: Bratislavské intermezzo. Setkání Havla s Dubčekem

20. prosinec 2019

O čem spolu v prosinci 1989 hovořili Václav Havel a Alexander Dubček v obýváku bratislavské vily nedaleko Slavína? Dovíme se v dokudramatu s názvem Bratislavské intermezzo. 

Přes drobné námitky některých představitelů VPN vyrazil 20. prosince 1989 společný kandidát na prezidenta Václav Havel na předvolební cestu na východní Slovensko. Přestupu v Bratislavě využil k setkání s Alexanderem Dubčekem.

Dokudrama napsala Kateřina Burgetová. Dramaturgie Jan Sedmidubský. V režii Petra Gábora, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Norbert Lichý, Milan Bahúl a Přemysl Boublík. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Předvánoční návštěva Václava Havla na Slovensku v prosince 1989 sehrála důležitou roli pro jeho zvolení prvním polistopadovým prezidentem. Podařilo se mu dostat Slovensko na svoji stranu, i díky tomu, že se sešel s Alexanderem Dubčekem. Podrobnosti v rozhovoru Evy Kézrové s historikem Jiřím Sukem z Ústavu pro soudobé dějiny.

autoři: Jan Sedmidubský , Eva Kézrová , Kateřina Burgetová , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.