Srpen 1989: Probouzení spícího PEN klubu
V pražském bytě Jiřího Muchy se 1. srpna sešla skupina spisovatelů, aby obnovila činnost PEN klubu, která byla v letech normalizace potlačena.
Bezpečnost přitom zabránila několika disidentům (například Václavu Havlovi nebo Milanu Jungmannovi), aby se schůzky zúčastnili. Spisovatelé debatují o obnově činnosti, schůzka však připomíná spíš Havlovo absurdní drama...
Dokudrama napsala Milena Štráfeldová. Účinkovali v něm Martin Sláma, Jana Stefanka, Jan Grygar, Vladimír Krátký, Martin Siničák a Zdeněk Bureš. V režii Radima Nejedlého nastudoval Český rozhlas Brno.
Československý PEN klubu byl ustaven už v roce 1925. Jaké byly jeho osudy po druhé světové válce a pak za komunistické éry? Pavel Hlavatý se ptal historika Petra Hlaváčka.
Související
-
Červen 1989: Setkání disentu na hranicích
Už od roku 1978 docházelo na česko-polském pomezí k setkávání disidentů s jejich polskými přáteli. Pro Čechy a Slováky představovalo Polsko 70. a 80. let okno na Západ.
-
Červen 1989: Obroda v bytě. Schůzka, která málem neproběhla
Členové sdružení Klubu za socialistickou přestavbu Obroda se měli 17. června 1989 sejít. Jejich schůzka byla naplánována do restaurace Drancy na Praze 6.
-
Červen 1989: Tigridova výzva. Havel by měl přijmout politickou roli
V další části rozhlasového seriálu Česká kronika se podíváme do jedné docela obyčejné závodní jídelny v létě 1989. U stolu se totiž dá probrat ledacos.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka