Rok 1945: Bomby na Prahu. Šlo skutečně o navigační omyl?

11. září 2018
Česká kronika

Na Popeleční středu 14. února 1945 se Praha stala terčem spojeneckého bombardování.

Nálet, který mimo jiné poškodil budovy Emauzského kláštera, si vyžádal životy více než sedmi stovek lidí. Tragická bilance byla o to smutnější, že tento nálet na Prahu se uskutečnil kvůli navigačnímu omylu. Skutečným cílem americké 8. letecké armády byly toho dne německé Drážďany.

Rozbořený dům v Praze na Vinohradech po bombardování Prahy v únoru 1945

V důsledku prudké protiletecké palby nad Holandskem, nepřízně počasí a problémů s palubními radary se šest desítek letounů oddělilo od hlavního svazu a dostalo do blízkosti Prahy.

Část posádek nabyla přesvědčení, že má pod sebou Drážďany, a zahájila bombardování. Pouhé tři minuty trvající nálet na Prahu půl hodiny po poledni zničil pět desítek domů a zhruba stejně vysoký počet budov těžce poškodil.

Sirény Praha ignorovala

Letadla svrhla bomby v pásmu od Zlíchova přes Palackého most, Vyšehrad, Karlovo náměstí a část Nuslí, Pankráce, Vinohrad a Vršovic. V troskách se ocitly i některé historické a kulturní památky, především klášter Na Slovanech a nedaleký Faustův dům. Zasažena byla i Všeobecná nemocnice na Karlově, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně byly porušeny skleníky Botanické zahrady.

Bombardování Prahy v roce 1945

Mnohem tragičtější byl vysoký počet obětí na životech. Záchranáři napočítali 701 mrtvých a 1184 těžce zraněných. Vysoký počet obětí vysvětlují vojenští historikové tím, že až na jednu výjimku (z poloviny listopadu 1944) neměli Pražané s nálety žádné zkušenosti.

Houkání sirén proto značná část z nich ignorovala. Američané později uvedli, že šlo o omyl způsobený špatnou viditelností. Pamětníci a někteří historici ale dodnes o navigačním omylu pochybují.

Dokudrama Bomby na Prahu scenáristy a režiséra Lubomíra Koníře nás zavede do dob dávno po válce: hlavní hrdinka dokudramatu se vrací ze hřbitova, kam byla položit květiny na hrob svého otce, jedné z obětí náletu. Účinkují Eva Čurdová a Zdeněk Stejskal. Redaktor Dan Mrázek se následně vypravil na některá místa, která pumy zasáhly.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související