Opat Machalka se před 70 lety ocitl v čele vykonstruovaného procesu s řeholníky. Dostal 25 let
Jeden z velkých inscenovaných procesů, který komunistická justice vedla proti svým odpůrcům, se odehrál na jaře 1950. Před soudem stálo deset představitelů mužských řeholních řádů a několikadenní divadlo dostalo název Proces Machalka a společníci. Augustin Machalka přitom nehrál v případu vůbec hlavní roli a ani neodešel od soudu s nejvyšším trestem.
Čtěte také
„Katolická církev byla, je a bude vždy nadstranická a nepolitická,“ řekl pražský arcibiskup Josef Beran 26. února 1948 tehdejšímu ministrovi spravedlnosti Alexeji Čepičkovi.
Den po komunistickém převratu si Čepička Berana pozval k debatě, na které nejvyššího domácího představitele katolické církve žádal, aby veřejně vyhlásil loajalitu novému režimu. Beran odmítl, Čepička o den později zakázal vydávání katolických novin a časopisů. Byl to začátek války, kterou komunisté proti katolické církvi vedli.
Událost v Číhošti
Protože se tehdy ke katolické církvi hlásilo 80 % obyvatel Československa, na razantnější akci si komunisté ještě netroufli. Rozhodli se církev rozštěpit: část farářů přitáhnout na svoji stranu – a nejzatvrzelejší odpůrce izolovat.
Vše urychlila událost v kostele v Číhošti, kde o adventu a Vánocích 1949 došlo k dodnes nevysvětlenému pohybu půlmetrového kříže na hlavním oltáři. Státní bezpečnost během „vyšetřování“ případu k smrti ubila číhošťského faráře Josefa Toufara. Komunisté rozpoutali v denním tisku rozsáhlou kampaň proti představitelům katolické církve.
Čtěte také
V polovině března 1950 byl ze země vypovězen poslední zástupce vatikánské nunciatury v Praze Ottavio de Liva. To už ve vazbě seděli představitelé některých katolických klášterů. Další položkou v promyšleném scénáři byl totiž politický proces s řeholníky.
Odsouzen na 25 let
Jako první byli zatčeni opati Bohumil Vít Tajovský a Augustin Machalka (1906-1996), v březnu 1950 následovalo zatčení dalších představitelů řádů. Přelíčení se konalo od 31. března do 5. dubna 1950.
Z deseti obžalovaných byl za zločiny velezrady a vyzvědačství odsouzen k nejvyššímu trestu doživotí Ján Ivan Mastiliak, člen řeckokatolické větve redemptoristů v Michalovcích. Zbylých devět bylo odsouzeno k úhrnnému trestu 132 roků vězení. Plné rehabilitace se odsouzení dočkali v roce 1993.
Čtěte také
Machalka, opat premonstrátského kláštera v Nové Říši, který byl za války od roku 1942 v koncentračním táboře, byl odsouzen na 25 let. Mezi žalobce tehdy usedla i Ludmila Brožová-Polednová, která se o pár týdnů později zúčastnila jako dělnická prokurátorka soudního líčení s Miladou Horákovou.
Machalka byl propuštěn v březnu 1959 a ještě za svého života se dočkal obnovy řeholního života v novoříšském klášteře. Jeho pohnutému životu věnuje pořad z cyklu Portérty historik Michal Pehr.
Související
-
Tělo kardinála Berana se vrátí domů. Ke komunistům byl...
Papež František povolil převoz ostatků kardinála Josefa Berana do Česka. Kardinál Beran zemřel v exilu v roce 1969 a je pohřben mezi papeži v kryptách baziliky sv. ...
-
Rok 1949: Číhošťský zázrak. Záhadný pohyb kříže a umučení faráře Josefa Toufara
V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při mši údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Vládnoucí komunistický režim využil události k útoku na katolickou církev.
-
Za vraždu kněze Popiełuszka byli odsouzeni její vykonavatelé. Ti, co ji zadali, spravedlnosti unikli
Kam až je komunisty ovládaná policie schopna zajít, předvedla před 35 lety v Polsku. Policejní komando uneslo, zabilo a do řeky vhodilo kněze Jerzyho Popiełuszka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka