Poslední svobodně zvolený starosta Junáka dal StB zabrat. Po Velenu Fanderlikovi pátrala 15 let

5. červenec 2021

Bylo to jak s tím pověstným sněžným mužem: všichni o něm mluvili, ale nikdo ho neviděl. Tak to vypadalo, když se Státní bezpečnost pokoušela vypátrat na Západě Velena Fanderlika, jednoho z předních činovníků československého skautingu. Po 15 letech to estébáci vzdali. Tušili, že Fanderlik žije v Kanadě, ale na pomyslné „chycení kočky za ocas“ je to přeci jen velká země.

Velen Fanderlik (1907-1985) se v roce 1929 stal v Brně advokátem. Už roku 1919 začal pracovat ve skautingu. Vedl Lesní školy pro výchovu skautských vůdců, byl jedním z prvních českých absolventů Wood Badge kurzu v anglickém Gilwell Parku, pomyslné „skautské univerzity“.

Cesta do exilu

V letech druhé světové války působil v Anglii jako vojenský soudce a později se stal členem komise Spojených národů pro potrestání válečných zločinů. Díky členství v této komisi byl Fanderlik spolu s generálem Bohuslavem Ečerem prvním Čechem, který v hessenském Wiesbadenu vyslýchal zadrženého protektorátního státního tajemníka Karla Hermanna Franka.

Fanderlik na ČLŠ 1934 Vlastějovice

Do Československa se Fanderlik vrátil v roce 1947, měl vlastní advokátní kancelář, byl posledním svobodně zvoleným starostou Junáka. Koncem října 1948 odešel s manželkou do exilu. Přes Bavorsko a Anglii do Kanady.

Už krátce poté, co opustili Prahu, se o odchodu dozvěděla Státní bezpečnost. Přestože vyvinula velké úsilí, aby zjistila, kde Fanderlik v exilu pobývá a co dělá, nikdy se jí to nepodařilo. Byl podezírán ze zběhnutí, zrady, vyzvědačství a spojení se zpravodajskými orgány kapitalistických států k úkladům proti republice.

Pokusy o kontakt ztroskotaly

StB žádala své agenty mezi lidmi, kteří se pokoušeli o útěk, aby Fanderlika kontaktovali v Bavorsku (půl roku byl právníkem v uprchlickém táboře v Regensburgu). Nepodařilo se.

Čtěte také

Fanderlik se neozval, když Státní bezpečnost doručila prostřednictvím rakouského cyklistického reprezentanta na Závodu míru dopis do redakce mnichovského Rádia Svobodná Evropa, které vysílalo Fanderlikovy fejetony. A nereagoval ani na dopis do redakce česko-kanadských novin Nový domov, kde publikoval své články; pod kontrolou Státní bezpečnosti se takto pokoušel Fanderlika kontaktovat skaut a spisovatel Mirko Vosátka.

V roce 1963 to Státní bezpečnost vzdala a spis, plný nejasných hlášení o Fanderlikovi, uložila do archivu. Velen Fanderlik v Kanadě klidně dožil jako středoškolský profesor historie, latiny a umění.

Jeho život přibližuje v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý. Ten v archivu Rádia Svobodná Evropa objevil několik Fanderlikových fejetonů, které v Kanadě sám doma natáčel.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související