Politika do sportu nepatří. Ale vždy do něj zasahovala. Květnový cyklus pořadů Českého rozhlasu Plus vám ukáže, jak snadno se olympijské hry změní ve hry politické. Jaké osudy měly osobnosti sportu spojené s olympiádou v dobrém i ve zlém. A jakou roli při sportovních událostech sehrál Český rozhlas a jeho reportéři. Politika a Olympiáda, Olympijské Portréty a rozhlasové dokumenty Rozehra. Celý květen ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
Archivní pořady vysíláme vždy po 21. hodině, kdy se vracíme ke zlomovým událostem naší historie, a to i v době rozděleného světa. Uslyšíte i příběhy sportovců, které ovlivnila politika.
Politika a olympiáda – to je cyklus pořadů v rámci Historie Plus, který připomeneme čtyři olympijské hry, které se změnily na politické. Zrůdné zneužití olympijské myšlenky nacisty v roce 1936. Protest amerických sprinterů proti rasismu v Mexiku 1968. Masakr izraelských olympioniků v Mnichově 1972. A hru velmoci při bojkotech olympiády 1980 v Moskvě a 1984 v Los Angeles. Poslouchejte každou květnovou sobotu v půl šesté večer.
Olympijské Portréty vypráví osudy lidí, kteří zasáhli do olympijských her nebo olympijské hry zasáhly do jejich života:
- bývalý šéf olympijského výboru Juan Antonio Samaranch;
- gymnastka Eliška Misáková, která dostala olympijské zlato in memoriam;
- Andrea Absolonová, která si po zranění zvolila úplně jinou kariéru;
- spisovatel Arthur Conan Doyle, který zasáhl do výsledku maratonu, i když ho neběžel.
Poslouchejte každý květnový čtvrtek po 20. hodině.
A součástí je i podcastová série Rozehra o vztazích sportu, rozhlasu a politiky, která rozkrývá historii a současnost rozhlasových sportovních reportáží, a to v podání sedmi různých autorů.
Politika a olympiáda
Olympijské Portréty
Rozehra
-
Ring volný! Historie rozhlasové sportovní reportáže se začala psát při boxerském zápase na Letné
Sportovní reportáž. Nesmírně populární fenomén rozhlasového vysílání. Jak vypadal první sportovní přenos a jak se profese sportovního reportéra vyvíjela?
-
Střídačka. Proč na „Zátopkově“ olympiádě v Helsinkách chyběli sportovní reportéři
Jak se politika 50. let minulého století otiskla do rozhlasového sportovního vysílání? Významně, i když pro to mnoho slyšitelných důkazů v rozhlasovém archivu nemáme.
-
Bojkot. Sport a rozhlas v dobách, kdy (nejen) o olympiádách rozhodovala politika
Střet mezi Západem a Východem se v 70. a 80. letech přelil ze sféry geopolitiky také do oblasti sportu. Sport byl nástrojem politiky, někdy dokonce i jejím rukojmím.
-
S mikrofonem za zlatem. Co obnášelo být sportovním reportérem v devadesátkách?
Devadesátá léta patří k vrcholným dobám českého sportu. U všeho důležitého tehdy nechyběli ani reportéři Českého rozhlasu.
-
Ženy v ofsajdu? Reportérkou ve sportovní redakci
Přestože je sportovní rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena – sportovní novinářka.
-
Mimo hru. Proč sportovní reportéři na tělovýchovných cvičeních vypadávali z role?
K profesi rozhlasového sportovního reportéra patřilo i pokrývání hromadných strahovských cvičení, které spíš než se sportem měly více společného s politikou.
Archivní pořady
-
Politika a sport: Mohl hokejista Bóža Modrý vyhrát svůj zápas s komunisty?
Bóža Modrý – tak fandové hokeje říkali hokejistovi-brankáři Bohumilu Modrému (1916–1963). Jeho popularita byla mimořádná. Hokej totiž k Česku tak nějak patří.
-
Politika a sport: Věra Čáslavská a její cesta na Olymp
Gymnastka, která získala řadu zlatých medailí a stala se jedním ze symbolů roku 1968. To byla Věra Čáslavská.
-
Politika a sport: Masakr na olympiádě v Mnichově aneb Nejhorší den olympijského hnutí
5. září 1972 bylo Mnichově uneseno a následně zavražděno 11 izraelských sportovců. Únos provedla palestinská skupina Černé září, která údajně vznikla pod záštitou Fatahu.
-
Politika a sport: Po válce byla první olympiáda v Londýně
Londýn nehostil olympijské hry jen jednou, ale jaká byla historie tohoto velkého sportovního svátku ve městě nad Temží?
-
Politika a sport: Zapomenuté příběhy českých olympioniků
Tentokrát se vypravíme za bývalými českými olympioniky, kteří zavzpomínají na své sportovní úspěchy i neúspěchy.
-
Politika a sport: Komunisté po únoru 1948 ovládali všechno. Rychle pronikli i do sportu
Komunistická moc se po únoru 1948 dotkla každé oblasti života. Ušetřen nezůstal ani sport. Jeho podoba se pod vedením komunistické strany zásadně proměnila.
-
Politika a sport: Ferenc Puskás – geniální fotbalista, kterému kariéru změnila politika
Mezi 50 nejlepšími fotbalisty v dějinách je i maďarský útočník Ferenc Puskás. Po obsazení v roce 1956 odešel do Španělska a i tam se vypracoval do fotbalové reprezentace.
-
Politika a sport: Komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu i hokejové mistry světa
Hokejový křídelní útočník a držitel stříbrné olympijské medaile Václav Roziňák byl v roce 1950 spolu s dalšími spoluhráči zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen.
-
Politika a sport: Nebýt Hitlera a Stalina byl by Bican slavnější než fenomenální Pelé
Za 25 let mezi roky 1931 a 1955 nastřílel celkem 643 ligových branek. K jeho smůle však nejlepší fotbalová léta prožil v době druhé světové války.
-
Politika a sport: Když se bitva na fotbalovém hřišti změnila v bitvu mezi národy a státy
Zdánlivě obyčejné fotbalové zápasy mohou mít někdy neuvěřitelné následky – to když se sportovní utkání zvrhne ve skutečné válečné konflikty.