Olympijské Portréty: Eliška Misáková, jediná nositelka olympijské medaile in memoriam
Příběh talentované gymnastky Elišky Misákové, která zemřela v průběhu letních olympijských her v Londýně v létě 1948, se v Československu dlouhá léta nepřipomínal. Souvisel totiž se sokolským hnutím a jeho náčelnicí Marií Provazníkovou. A i když v posledních letech byl zfilmován, stále je nad čím přemýšlet.
V zákulisí londýnské olympiády totiž probíhal i spor o ovládnutí československého sokolského hnutí a také spor o dohled nad československými sportovci v takzvané kapitalistické cizině (u nichž hrozilo, že možnost vycestovat na Západ využijí k odchodu do exilu).
Čtěte také
Eliška Misáková (1925), rodačka z Kojetic u Třebíče, se k tomu všemu jen „přimotala“ a nebylo jí ani dopřáno, aby o tom, co se na olympiádě dělo, mohla později vydat svědectví.
Vyrůstala nejprve ve Vyškově se dvěma sestrami, za kterými se později po smrti obou rodičů odstěhovala do Prahy. Patřila k nadějím československého gymnastického týmu, byla hodnocena jako pracovitá, pilná, houževnatá, současně milá a veselá; při cvičení měla přirozený a jistý projev.
Československá vlajka s černou stuhou
Osmičlenné gymnastické družstvo (poprvé cvičily gymnastky jednotlivě až na olympiádě v roce 1952 v Helsinkách) se sestavovalo dva roky, v úplně prvním výběru bylo přes 120 gymnastek. Vybraných osm a jednu náhradnici vedly do Londýna Vlasta Děkanová a náčelnice Československé obce sokolské Marie Provazníková.
Čtěte také
Mnohokrát už se napsalo, že první nevolnost pocítila Eliška Misáková hned v letadle cestou do Londýna. V místě olympiády ještě stihla zahájit trénink, do závodu místo ní ale nastoupila náhradnice. Eliška trpěla vysokými horečkami, které nedokázal vyřešit ani lékař československé výpravy, ani lékař anglický.
Byla převezena do nemocnice s podezřením na zánět mozkových blan, nakonec se ale ukázalo, že šlo o dětskou obrnu, tehdy neléčitelnou. Eliška Misáková během několika dní zemřela.
V době, kdy zbývající členky družstva cvičily svůj závod, ještě žila – o jejich zlatých medailích se už ale nedozvěděla. Na stožár tak byla vztyčena československá vlajka s černou stuhou. Mezinárodní olympijský výbor udělil Misákové jako zatím jedinému sportovci v dějinách medaili posmrtně.
Čtěte také
Lékaři nikdy nezjistili, kde se Eliška Misáková nakazila. Některé z gymnastek z vítězného družstva se přikláněly k možnosti, že se nakazila při soustředění v létě 1948 v Nymburce při plavání ve špinavém Labi. V úvahu ale připadá i možnost, že se nakazila hned po příletu do Londýna, který tehdy trápila epidemie dětské obrny. Nevolnost během letu mohla souviset s tím, že většina gymnastek letěla letadlem poprvé v životě.
Příběh Elišky Misákové přiblíží místopředseda České olympijské akademie Zdeněk Škoda. Pohovoří také o nástupu „orgánů“ Státní bezpečnosti k našim olympijským výpravám a o emigraci Marie Provazníkové.
Související
-
Politika a sport: Sověty jsme v hokejových bitvách dokázali porazit, jen to chtělo trochu štěstí
Žádná hokejová utkání nebyla tak politicky zabarvená jako ta mezi reprezentacemi Československa a Sovětského svazu. Bylo vůbec možné v hokeji nad Sověty vyhrát?
-
Politika a sport: Olympijské kruhy vlály v roce 1936 i pod hákovým křížem
Cyklus Politika a sport se podrobně věnuje nejkontroverznější olympiádě 20. století: Pod pěti kruhy se soupeřilo v nacistickém Berlíně.
-
Politika a sport: Oslavy hokejového vítězství se v roce 1969 změnily v protesty proti okupantům
Zápasy se sovětskými hokejisty na mistrovství světa ve Švédsku jen sedm měsíců po okupaci Československa, měly pro fanoušky zvlášť silný náboj.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.