Politika a sport: Životní pouť Áji Vrzáňové byla jako pohádka i horor
Jak uspěli čeští sportovci v exilu? A proč si navzájem tolik vycházejí vstříc sport a reklama? Odpovědi se dozvíte v naší nové sérii Politika a sport, kterou připravují David Hertl a Stanislav Vintr.
Čtěte také
Příběhy československých sportovců, ze kterých se kvůli jejich odchodu do exilu stali nepřátelé komunistického státu. Takový byl i příběh bruslařky Áji Vrzáňové, který v repríze vysíláme s podtitulkem Sport v rozděleném světě.
A v další části nazvané Člověk a reklama se Michaela Krčmová se svými hosty zamyslí nad pozoruhodnou symbiózou těchto dvou zdánlivě odlišných disciplín.
Poslouchejte jen do 2. června 2024.
Související
-
Politika a sport: Hokejové mistry čekaly místo kluziště věznice a pracovní tábory
Proč komunistické Československo poslalo do vězení hokejovou reprezentaci? A byl Emil Zátopek chloubou socialistického Československa?
-
Sport a politika k sobě patří. Nad politické uvažování se nepovznesl už Pierre de Coubertin
Letošní rok začal kauzou srbského tenisty Novaka Djokoviče. Srbský prezident Vučič verdikt soudu označil za politicky motivovaný hon na čarodějnice. Bylo to tak vždy?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.