Politika a sport: Po válce byla první olympiáda v Londýně

28. květen 2024

Londýn nehostil olympijské hry jen jednou, ale jaká byla historie tohoto velkého sportovního svátku ve městě nad Temží? Dozvíte se z rozhovoru Daniely Vrbové a Martina Kováře.

XIV. letní olympijské hry se uskutečnily ve dnech 29. července až 14. srpna 1948. Her se nemohli účastnit sportovci Německa a Japonska. Sovětský svaz označil hry za „nástroj imperialismu“ a svoji výpravu do Londýna nevyslal.

Následně v krátkém medailonu připomínáme československého a později sovětského mezinárodního šachového velmistra židovské národnosti Salomona Flohra, který byl před 2. světovou válkou považován za jednoho z nejsilnějších světových šachistů.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.