Politika a sport: Po válce byla první olympiáda v Londýně
Londýn nehostil olympijské hry jen jednou, ale jaká byla historie tohoto velkého sportovního svátku ve městě nad Temží? Dozvíte se z rozhovoru Daniely Vrbové a Martina Kováře.
XIV. letní olympijské hry se uskutečnily ve dnech 29. července až 14. srpna 1948. Her se nemohli účastnit sportovci Německa a Japonska. Sovětský svaz označil hry za „nástroj imperialismu“ a svoji výpravu do Londýna nevyslal.
Následně v krátkém medailonu připomínáme československého a později sovětského mezinárodního šachového velmistra židovské národnosti Salomona Flohra, který byl před 2. světovou válkou považován za jednoho z nejsilnějších světových šachistů.
Související
-
Politika a sport: Komunisté po únoru 1948 ovládali všechno. Rychle pronikli i do sportu
Komunistická moc se po únoru 1948 dotkla každé oblasti života. Ušetřen nezůstal ani sport. Jeho podoba se pod vedením komunistické strany zásadně proměnila.
-
Politika a sport: Ferenc Puskás – geniální fotbalista, kterému kariéru změnila politika
Mezi 50 nejlepšími fotbalisty v dějinách je i maďarský útočník Ferenc Puskás. Po obsazení v roce 1956 odešel do Španělska a i tam se vypracoval do fotbalové reprezentace.
-
Politika a sport: Komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu i hokejové mistry světa
Hokejový křídelní útočník a držitel stříbrné olympijské medaile Václav Roziňák byl v roce 1950 spolu s dalšími spoluhráči zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.