Legendární boxer Vilda Jakš měl bojovné srdce, rychlé nohy – a strach z létání
Jméno Vildy Jakše, který od roku 1929 slavil první úspěchy zpočátku v amatérském boxu, bylo za první republiky pojmem. Talentovaný boxer s bojovným srdcem a rychlýma nohama patřil mezi největší československé sportovní hvězdy.
Rodák z Bratčic u Brna dokonce v roce 1935 sahal po titulu profesionálního mistra světa ve střední váze. Jakšova bojovná nátura jej za války po velmi složité cestě přes Balkán a Blízký Východ zavedla do řad britského Královského letectva, což se mu stalo osudným.
Čtěte také
Jakš patřil mezi první letce, kteří se od září 1940 podíleli na bombardovací ofenzívě. Dokonce si vysloužil válečný kříž, v červenci 1941 ale s létáním i kvůli zranění skončil a stal se z něj zbrojní instruktor. V létě 1943 se přihlásil zpátky do aktivní služby. Dne 21. srpna 1943 ale posádku jeho bombardéru Liberator nad Biskajským zálivem překvapila skupina německých dálkových stíhaček Messerschmitt Bf 110.
Proti nim neměl osamocený Liberator šanci. V chladných vodách Atlantiku se tak uzavřel život muže, který v dobách své slávy dokázal naplno vychutnávat život. „Vilda byl veselý chlapík s povahou bonvivána. Ve třicátých letech byl v Praze celebrita,“ vzpomínal Ivan Hodáč, bratr herečky Nataši Gollové.
Čtěte také
Krátce před válkou třeba Jakš chodil se slavnou maďarskou herečkou Käthy Nagyovou, v té době usazenou ve Francii, která ho údajně marně lákala k sobě na Riviéru, on dal ale přednost službě v RAF.
28 utkání bez porážky
Narozen 25. dubna 1910, dával Vilém „Vilda“ Jakš už jako školák přednost boxu v bratčické sokolovně a poté, co v patnácti letech po smrti otce přišel ke strýci do Prahy, zápasil za nuselský klub Český lev. Na jaře 1932 přestoupil mezi profesionály a v letech 1933 až 1936 byl mistrem Československa ve střední váze.
Čtěte také
V květnu 1935 se po těžce vybojovaném vítězství nad Španělem Alvarem Santosem postavil mistru světa Marcelu Thilovi v jeho domovské Paříži, v předposledním 14. kole ale raději hodil Jakšův manažer do ringu ručník a ukončil tak neuvěřitelnou šňůru 28 utkání bez porážky.
Životem Vildy Jakše se o půl století později velmi volně inspiroval režisér Jaroslav Soukup při natáčení mimořádně úspěšného filmu Pěsti ve tmě.
Život Vildy Jakše připomenou v Portrétech Martina Sedláková a David Hertl. Zamyslí se nad některými málo známými kapitolami z jeho života, například nad skutečnými důvody jeho strachu z létání, a dojde i na unikátní archivní záznam téměř 90 let starého přímého přenosu z Paříže ze souboje o mistrovský titul.
Související
-
Příběh prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové, která se stala mužem
Ženský sport v období první republiky byl do jisté míry na okraji zájmu společnosti, stejně jako tomu bylo v dalších státech. Ženy se přece měly zabývat jinou prací.
-
Olympijské Portréty: Dorando Pietri, maratonec, který prohrál a stal se vítězem
Na fotce z 24. července 1908 dobíhá italský běžec Dorando Pietri do cíle olympijského maratonu v Londýně, padá, a s pomocí okolostojících lidí protne cílovou pásku.
-
Politika a sport: Životní pouť Áji Vrzáňové byla jako pohádka i horor
Jak uspěli čeští sportovci v exilu? A proč si navzájem tolik vycházejí vstříc sport a reklama? Odpovědi se dozvíte v naší nové sérii Politika a sport.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.