Jak chránit šelmy v Africe? Snažíme se přesvědčit Masaje, aby chlapci nelovili lvy, popisuje mecenáš Baláž
Český manažer Roman Babylon Baláž, který fotografuje Afriku, v Tanzanii sponzoruje školy a v Keni se snaží o záchranu gepardů. „Zvýšili jsme populaci gepardů z 52 na 58. Takže v rezervaci Masai Mara je jich dnes už 82, velmi se nám daří,“ těší se. „Teď děláme sčítání levhartů. A zachraňujeme i lvy. Také podporujeme dvě školy v Tanzanii, přispíváme na jídlo dětem a nakupujeme pomůcky.“
I do práce ochranářů zasáhla pandemie. „V covidu byla ta pomoc složitější, protože se tam nejdřív nedalo cestovat. Velká sranda je, že se do Čech cestovat nedalo, ale do Keni v pohodě. Dokonce tam na letišti mají čtečky QR kódů, které u nás nejsou dosud,“ popisuje mecenáš africké fauny Baláž.
Čtěte také
Onemocnění covid-19 ale Afriku nezasáhlo tak naplno jako například Evropu či Spojené státy. Tedy kromě JAR, kde převažuje obyvatelstvo bílé pleti. „Jsou víc imunní, tedy předtím byli, než přišla varianta delta. Ale jinak tam bylo nemocných velmi málo,“ hodnotí laickým pohledem Baláž.
Pandemie přesto napáchala nemalé škody na celém africkém kontinentu – přišli totiž o peníze z turismu. „To je obrovská ztráta, a to hlavně pracovních míst. Představte si, že před pandemií jezdilo do Afriky nějakých 30 až 45 milionů turistů a každý turista přímo či nepřímo zaměstnával sedm osm lidí. Takže se dopočítáte čísla kolem 200 milionů Afričanů, kteří ztratili příjem.“
Přispíváme jim na živobytí
Někteří z nich nemají práci dodnes, takže jim lidé kolem Baláže finančně přispívali na živobytí. „Jen těm, se kterými pracujeme, takže Masajům z keňské nebo tanzanské části, jsme se snažili posílat ,penízky‘ a přeorientovat je tak, aby sami začali něco dělat,“ popisuje.
V Tanzanii tak vymysleli projekt, kdy vyrábějí a pak i prodávají cihly. „Vydělané peníze jim tam samozřejmě zůstávají, aby komunita měla na živobytí. A z těchto cihel také stavíme nové školy. Takže lidé se za covidu snažili najít jiné zaměstnání nebo i podnikat,“ popisuje muž, který africké přírodě pomáhá už patnáct let.
Čtěte také
„Během té doby si lidé víc svou přírodu všímají. Taky se jim snažíme vysvětlovat, proč přispíváme na jejich školy a vzdělanost. Náš úspěch ale je, že se v Tanzanii snažíme přesvědčit Masaje, aby nelovili lvy.“
Jde o rituál, kdy čtrnáctiletý Masaj vezme jednoho dne oštěp a jde ulovit lva – to aby se stal dospělým mužem. „My se v masajské komunitě snažíme, aby to nedělali. Ten náš nejlepší projekt je ale zvýšení populace gepardů, což se nám podařilo zhruba o 40 procent, a to je obrovský úspěch,“ dodává v pořadu Hovory.
Celý pořad si poslechněte v audiozáznamu, ptal se David Šťáhlavský.
Související
-
Přírodní kmen Masajů bojuje o půdu i o přežití. Pastevectví...
Menšiny obvykle přitahují stereotypy a to nejen ve střední Evropě. I takzvané původní, přírodní kmeny mají na mnoha místech planety pověst lidí líných, případně neo...
-
Domorodí Masajové jsou vyháněni z domovů. Na jejich území vznikají turistická centra
Stovky domů byly vypáleny a desítky tisíc lidí musely opustit půdu, na které žili po generace.
-
Přespat u Masajů? Stopnout pašeráky drog? To umím!
Pochází ze Sušice, žije v Plzni. Není žádným cestovatelským začátečníkem, absolvoval dvě cesty kolem světa stopem a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.