Bouřlivé jaro 1953. Měnová reforma a kult osobnosti

21. duben 2023

Období těsně po Stalinově smrti (v Československu pak i po smrti Klementa Gottwalda) bylo v lecčems přelomové. Dochází totiž k prvním masovějším projevům nespokojenosti občanů od stabilizace sovětského komunistického bloku v poválečném období.

Rozhodně nejdůležitější domácí událostí byla měnová reforma probíhající od 1. června 1953, kterou komunistické vedení v utajení chystalo řadu měsíců (přípravy byly zahájeny ještě za Gottwalda).

Čtěte také

Peníze byly tehdy vyměňovány ve velmi nevýhodném kurzu, kromě toho došlo také ke zrušení lístkového systému a krádeži různých vázaných vkladů, obligací ad. Důsledkem byly četné stávky a demonstrace ve větších i menších městech, v Plzni dokonce demonstranti ovládli na několik hodin střed města a dobyli budovy radnice a soudu.

Z dochovaných nahrávek zazní důležitá pasáž z projevu předsedy vlády Viliama Širokého, který v tehdejším parlamentu těsně před zahájením měnové reformy „představil“ její základní parametry a formálně požádal o její jednomyslné schválení (což se také stalo).

O otcově výchově

Průběh měnové reformy pak komentoval ve svém pravidelném rozhlasovém pořadu Na okraj dne náměstek předsedy vlády Zdeněk Nejedlý, a to dokonce dvakrát – zařazena je podstatná část jeho první reakce ze 7. června.

Čtěte také

Další vybranou ukázkou, která se váže k měnové reformě, je úryvek z rezoluce přijaté sjezdem Komunistické strany Slovenska, kterou na mítinku přečetl slovenský herec a divadelní režisér Andrej Bagar. 

17. června pak v Německé demokratické republice propuklo spontánní protikomunistické povstání, které brutálně potlačily sovětské jednotky. Rovněž tuto událost komentoval ve svém pořadu Na okraj dne Zdeněk Nejedlý – vybrána je obsáhlá úvodní pasáž z tohoto komentáře.

Manželka prezidenta Antonína Zápotockého Marie nevystupovala na veřejnosti příliš často. Její projev k Mezinárodnímu dni dětí (vysílaný v době negativní reakce na měnovou reformu) působil zcela nevěrohodně, zařazena je jeho závěrečná pasáž.     

Čtěte také

Zdeňka Nejedlá-Nedvědová vystupovala veřejně daleko méně často než její otec Zdeněk. Z jejího vystoupení ze 14. dubna 1953 jsou zařazeny dvě ukázky: o otcově výchově a o setkání se spisovatelem Aloisem Jiráskem.

Kult osobnosti v březnu 1953 zemřelého komunistického vůdce Klementa Gottwalda byl i po jeho smrti dále budován. Z třídílného pásma vzpomínek jeho přátel, spolužáků a spolupracovníků je zařazena krátká příhoda z jeho dětství.

V dalších vybraných ukázkách hovoří spisovatelka Marie Pujmanová o své první návštěvě v Sovětském svazu na počátku 30. let, hraná scénka předvádí ukončení jarních prací v jednom JZD a František Filipovský čte povídku Jaroslava Haška.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související