Život během pandemie. Dokumentární série Apoleny Rychlíkové o lidech, kterým se obrátil život naruby

25. leden 2023

Český rozhlas Plus vysílá už 10 let, vybíráme tak z archivu ty nejlepší pořady a rozhovory. Tentokrát připomínáme dokumentární sérii Apoleny Rychlíkové a Ivana Studeného. Je na tom hůř servírka, nebo horník? Co dělí lidi, kteří přišli v pandemii o práci, od situace, kdy začnou uvažovat, zda nebudou muset dát děti do Klokánka?

Všechny epizody

Apolena Rychlíková získala Novinářskou křepelku. Připomeňte si její dokument.

Příběhy lidí, o kterých mluví sociologové v číslech, sesbírali dokumentaristé Apolena Rychlíková a Ivan Studený do šestidílné série Život během pandemie. „Všechny příběhy spojuje nějaká frustrace, ale nikdo koronavirus nebagatelizuje. Překvapilo mě, do jaké míry se potvrdily debaty o skryté chudobě,“ říká Rychlíková. 

„Ze dne na den se všechno sesypalo,“ říká v dokumentární sérii bývalá podnikatelka, u které se v době pandemie i kvůli uzavření hotelu, v němž pracovala, objevily úzkosti.

Čtěte také

Podobné pocity mají i další lidé, s nimiž dokumentaristé mluvili a jejichž příběhy představí v sérii Život během pandemie. Budou mezi nimi i ti, kteří přišli o příjem a řeší otázku, jak zaplatit nájem a jídlo. 

„Lidé z gastro průmyslu nebo ve službách nikdy nebyli příjemci sociální pomoci ze strany státu a najednou byli vystaveni takové situaci. Najednou zažívají, jak je extrémně náročně a nevděčné vyjednávat se státem o jakékoliv formě pomoci. Je tam velká skepse. Jedné mamince samoživitelce úřad práce řekl, ať si najde sponzora,“ přibližuje Rychlíková. 

O dětech, nákupech a nutnosti šetřit

První díl série Život během pandemie se věnuje dopadům lockdownu a krize na duševní zdraví. Ve druhém díle se autoři setkají s lidmi, kteří přišli o práci, nebo se jich dotkla různá omezení provozů. Ve třetím díle se dokument naopak zaměří na to, jak vypadala pandemie v průmyslu, továrnách a hutích. Čtvrtý díl zmapuje, jak se proměnilo hospodaření domácností a kde všude musí lidé šetřit.

Čtěte také

V pátém díle se autoři zeptají studentů, žáků i učitelů, jaký pro ně byl uplynulý rok, kdy se uzavřely školy.

A ačkoliv všem hrdinům dokumentární série se změnil život, možná nejhůře pandemie dopadla na lidi, kteří vystoupí v šestém díle s podtitulem Z chudoby do bídy. Uslyšíte příběhy těch, kterým pandemie zruinovala život.

Poslechněte se jednotlivé díly v audiozáznamu.

Spustit audio

Související