Život během pandemie. Dokumentární série Apoleny Rychlíkové o lidech, kterým se obrátil život naruby
„Chytrý telefon máme jeden, pro úkoly chodím do školy.“ O školách z pohledu dětí, rodičů a učitelů
„Kdybych mohl normálně chodit do školy, tak určitě nepropadnu,“ říká dospívající Jáchym z Broumova. Studoval na místním gymnáziu, ale jakmile přešly školy do distančního režimu, jeho vůle studovat povolila: občas nějakou hodinu vynechal, k jeho překvapení dostal z jednoho předmětu hodnocení „nekvalifikováno“ a po sérii komplikací nakonec skončil na jiné škole. Tam se – distanční výuce navzdory – cítí mnohem spokojenější, přesto si ale přeje, aby se do školy mohl brzo vrátit.
Podobné přání má i Monika, matka tří dětí, která zároveň přišla o práci turistické průvodkyně, a tak je už více než rok doma a stará se o děti a domácnost. Ačkoliv žijí v tří pokojovém bytě, není v něm možné zajistit pro všechny členy domácnosti dostatečný prostor a klid na učení nebo práci z domova.
Čtěte také
Navíc rodina nedisponovala takovým množstvím počítačů, aby se mohly učit všechny děti. Nakonec jim pomohla škola a přístroje dodala.
„Jinak to nejde, je iluzorní myslet si, že děti se můžou učit bez počítače a vlastního prostoru,“ vysvětluje Monika. Dodává, že organizace takové domácnosti je vyčerpávající a náročná a že se ji daří zvládat hlavně díky pomoci školy. Ne všichni ale mají takové štěstí.
Větší tlak na ženy
Jak upozorňuje socioložka Michaela Kudrnáčová ze společnosti PAQ Research, existuje souvislost mezi větším tlakem na ženy v domácnostech a pocity stresu. Inklinace k úzkostem a depresím má kromě svého genderového rozměru i rozměr sociální: lidé, kteří jsou na tom z ekonomického hlediska hůře, snášejí distanční výuku s většími obtížemi.
Problémy jsou také regionálního charakteru a ukazuje se, že z hlediska zvládání pandemie hodně záleží jak na konkrétních školách, tak na konkrétních učitelích.
Dva učitelé a tři děti
Jednou z učitelek, které se snaží své děti povzbudit v práci, je i Rebeka z Prahy. Kromě toho, že Rebeka sama učí na druhém stupni, má tři děti a hned dvě z toho ve školním věku.
Čtěte také
Starší syn je ale momentálně ve třetí třídě, prostřední naopak v první a nejmladší zrovna tento rok nastoupil do školky. Aby toho nebylo málo, je i Rebečin manžel učitelem - na jednom pražském gymnázium.
„Reálně to vypadá tak, že v malé ložnici dělám já pokusy na kameru, v dětském pokoji je starší syn, který se musí učit sám – a to je v ‚problematické‘ třetí třídě, kdy se probírají dost zásadní věci, v kuchyni je manžel a učí své žáky a žákyně. A do toho musíme odvádět a přivádět další dvě děti, které do institucí chodí prezenčně,” směje se mladá učitelka.
Jeden smartphone na rodinu
Stejně jako v jiných oblastech se dopady pandemie nejvíce projevují u skupin, které na tom už před jejím vypuknutím byly špatně. V malém, ale útulném bytě v Ústí nad Labem mě vítá matka samoživitelka Vlasta. Má pět dětí, čtyři chodí do školy. Pracuje jako uklízečka v místní knihovně.
„Mám jeden chytrý telefon, jakože ten opravdu chytrý, takže pro úkoly jinak chodím do školy, ofotím je a pak je tam zase vypracované donesu,“ popisuje svou situaci.
Čtěte také
Stejně jako mnozí další je i ona momentálně doma a pobírá pouze ošetřovné – které tvoří pouhých 60 procent platu. „Vánoce jsme měli chudé, zvládla jsem tak tak nakoupit řízky a udělat salát, na dárky nezbylo. Ty nám dala místní charita, se kterou jsem se domluvila. Aby něco děti měly pod stromečkem, jinak by to smutné.“
Vlasta má pouze základní školu a viditelně ji nejvíc trápí to, že svým dětem neumí s látkou adekvátně pomoct. „Už mě to deptá, ten koronáč. Fakt, chtěla bych, aby to už skončilo,“ říká zoufale.
Podle sociologa Daniela Prokopa bude nutné do vzdělání investovat mnohem více, než je tomu doposud. Velké nerovnosti mezi školami, regiony i jednotlivými rodinami se totiž začnou po pandemii ještě více projevovat a těžko říct, kolik dětí sítem vzdělání vypadne a jak dalekosáhlé to bude mít důsledky.
Poslechněte si celý díl dokumentární série Život během pandemie.
V posledním, šestém díle uslyšíte o tom, jak pandemie udeřila na ty nejohroženější.
Související
-
Sociální antropoložka Lucie Trlifajová: Vize o chudobě. Mluvme o nízkých mzdách a prekérní práci
V Česku se s prekaritou jako pojmem nesetkáváme. Ne že by neexistovala – práce bez pevného úvazku, na živnostenských list a různé dohody je v některých odvětvích běžná.
-
Psychoterapeut Michal Mynář: Vize pro duši. Už si nemůžeme dovolit být pohodlní a nepečovat o vztahy
Pokud si chcete udržet dobrou fyzickou i psychickou kondici, choďte na procházky. Alespoň obden. I když se vám nechce a nic vás nenutí. A udržujte své kontakty.
-
Manažerka Simona Bagarová: Vize pro seniory. Aby každý dostal od pečovatelů a rodin péči a pozornost
Ti nejlepší pečovatelé díky zájmu rodin pocítí, že jejich lidskost a zájem o zdánlivé maličkosti mají smysl. A to je vždy ta největší motivace pro každou lidskou činnost.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.