Srpen 1989: A přece se demonstruje!

21. říjen 2019

A přece se demonstruje. Někdo v roce 1969, někdo o dvacet let později. Tak by se dalo charakterizovat dokudrama z cyklu Česká kronika. 

Dne 21. srpna 1989 se na Václavském náměstí sešlo asi 1500 lidí, aby protestovali proti okupaci země v roce 1968. V cukrárně poblíž Václavského náměstí se po mnoha letech náhodně potkají dvě spolužačky ze střední školy ...

Dokudrama napsal Pavel Hlavatý. Účinkovali Zuzana Ščerbová, Andrea Mohylová a Anna Doubravová. Dramaturgie Jan Sedmidubský, mistr zvuku Ondřej Franěk, v režii Jakuba Doubravy natočilo plzeňské studio Českého rozhlasu.

Proč se na výročí 21. srpna 1989 opoziční síly v Československu připravovaly s takovou opatrností? Podrobnosti zjišťoval Pavel Hlavatý v rozhovoru s historikem Petrem Blažkem.

autoři: Pavel Hlavatý , Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.