Rok 1970: Poučili jsme se… Dokument, který potvrdil nástup normalizace
Dne 10. prosince 1970 schválilo plenární zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Československa dokument s názvem Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ, který oficiálně potvrdil nastoupený kurs „normalizace“.
Poprvé byl dokument oficiálně zveřejněn v československém tisku 14. ledna 1971. Jeho text se stal závaznou normou pro interpretaci událostí let 1968 a 1969 a podkladem rozsáhlých prověrek v komunistické straně v rámci takzvané normalizace.
Dokument označoval politické a společenské uvolnění jara a léta 1968 za kontrarevoluci a vstup vojsk Varšavské smlouvy prezentoval jako bratrskou internacionální pomoc. Nezkrácená verze Poučení měla 1500 stran. Na jeho vzniku se významně podílel i hlavní ideolog KSČ Vasil Biľak (1917-2014)
Čistky ve straně i společnosti
Gustáv Husák – politický vězeň i symbol normalizace
Krátce po poledni přesně před čtvrtstoletím zemřel v bratislavské nemocnici ve věku 78 let bývalý československý prezident Gustáv Husák. Příčinou jeho smrti bylo selhání srdečního, cévního a dýchacího systému. Svou abdikaci a vyloučení z KSČ přežil jen o necelé dva roky, které strávil v ústraní v rodinné vilce v Bratislavě.
Přijetím Poučení se uzavřela první vlna rozsáhlých čistek, které se do té doby omezovaly jen na nejvýraznější představitele takzvaného pražského jara a na „očistu“ samotné strany. Od ledna 1971 mohl být potrestán každý, kdo se odmítl jazyku dokumentu alespoň formálně podřídit. V normalizační společnosti mohl očekávat problémy počínaje ztrátou zaměstnání, kariérním pádem, zákazem studií a dalšími represemi.
V květnu 1971 pak potvrdil závaznost Poučení 14. sjezd strany. Na dalších téměř dvacet let se pak Poučení stalo dokonce povinným studijním materiálem na všech středních školách v Československu. Komunistickou stranu opustilo či muselo po roce 1970 opustit podle Ústavu pro studium totalitních režimů 27 procent členské základny – 474 tisíc komunistů.
Po prověrkách uvnitř samotné KSČ se uskutečnily čistky i v dalších politických stranách a společenských institucích. Z veřejného života bylo vyloučeno přes 300 tisíc nekomunistů, o své funkce přišlo kolem 700 tisíc členů KSČ a ze zaměstnání bylo podle historika Karla Kaplana propuštěno nebo na podřadnou práci přeřazeno až 350 tisíc lidí.
Dokudrama s názvem Poučili jsme se… napsal Lukáš Csicsely, v režii Simony Nyitrayové účinkují Alena Sasínová, Robert Finta a Pavla Gajdošková.
Proč bylo Poučení sepsáno, kdo byl jeho autorem a co přineslo obyvatelům Československa, na to se Veronika Kindlová ptala historika Jaroslava Rokoského z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Související
-
Rok 1990: A má to ještě smysl? StB po sametové revoluci
StB vznikla v roce 1945 jako součást poválečného policejního aparátu – Sboru národní bezpečnosti. Postupně StB ovládli lidé z KSČ, až se nakonec stala nástrojem komunistů.
-
Rok 1972: Seznam zakázaných knih aneb „Jen pro vnitřní potřebu“
Co spojuje Akční program KSČ, knížku Stefana Andrese Velký příběh Bible a Paměti Edvarda Beneše? Tyto knížky – a s nimi desítky dalších – se ocitly na seznamu „zakázaných“.
-
Rok 1975: Výkladní skříně normalizace. Otevření obchodních domů Kotva a Máj
Československý normalizační režim se snažil uchlácholit občany, kteří měli ještě v paměti období roku 1968, zdánlivým materiálním dostatkem. Většina na to přistoupila.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.