Gustáv Husák – politický vězeň i symbol normalizace

18. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák vítá sovětského vůdce Leonida Brežněva, který přiletěl do Prahy na zasedání členských států Varšavské smlouvy (24. 1. 1972)

Krátce po poledni přesně před čtvrtstoletím zemřel v bratislavské nemocnici ve věku 78 let bývalý československý prezident Gustáv Husák. Příčinou jeho smrti bylo selhání srdečního, cévního a dýchacího systému. Svou abdikaci a vyloučení z KSČ přežil jen o necelé dva roky, které strávil v ústraní v rodinné vilce v Bratislavě.

Lidé si dnes Husáka pamatují především z nudných novoročních projevů, ve kterých používal neobvyklou směs češtiny a slovenštiny, a také z komunistických oslav, kde kynul organizovaným manifestacím. Jeho životní osud je ale až překvapivě pohnutý a obraz roztřeseného aparátčíká za tlustýmu skly brýlí poněkud zastírá Husákovu roli po válce a zejména po srpnové okupaci Československa.

Narodil se 10. ledna 1913. Pocházel z malé slovenské vesničky Dúbravka. Díky svému talentu vystudoval gymnázium a následně práva a stal se tak prvním rodákem s vysokoškolským vzděláním. Na konci 2. světové války se zapojil do odboje a zúčastnil se Slovenského národního povstání. Po jeho porážce utekl přes hory až do Moskvy.

Z vězně prezidentem

Československý prezident Gustáv Husák a lybijský vůdce Muammar Kaddáfí při přátelském setkání na Pražském hradě (8. 9. 1982)

Po válce prosazoval komunistickou politiku na Slovensku ve Sboru pověřenců, hlavně v průběhu únorových dní roku 1948. Jeho hvězda stoupá, ale na počátku 50. let je v rámci honu na nepřátele uvnitř strany zatčen a v roce 1954 odsouzen v procesu s tzv. buržoazními nacionalisty na doživotí. Propuštěn je po rozsáhlé amnestii v roce 1960 a již o 3 roky později dosáhl rehabilitace.

Po okupaci Československa v roce 1968 se Husák stává hlavním aktérem normalizace. Dne 29. května 1975 ho parlament zvolí prezidentem po těžce nemocném Ludvíku Svobodovi. Ve funkci setrvá celých 14 let – až do konce komunistického režimu. Stal se prodlouženou rukou Moskvy a symbolem normalizace. Zajímavé je, že 3 roky po svém zvolení se rozhodl udělit Řád Bílého lva I. třídy libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.


Ja tento národ z toho musím zachrániť, aj keby mi všetci mali napľuť do očí! Reakce Gustáva Husáka na okupaci ČSSR 21. 8. 1968

Nostalgie versus realita

Po změnách v SSSR, souvisejících s nástupem Michaila Gorbačova do čela Komunistické strany Sovětského svazu, byl Gustáv Husák v prosinci 1987 ve vedení KSČ nahrazen Milošem Jakešem. Prezidentem republiky zůstal až do 10. prosince 1989, kdy pod tlakem politických událostí vyhověl požadavku Občanského fóra a abdikoval. Zemřel 18. listopadu 1991. Před svou smrtí žil v ústraní v rodinné vilce v Bratislavě.

Gustávu Husákovi, jaho životu i politické kariéře jsme v roce 2009 věnovali tři díly pořadu Portréty. Poslechněte si je kliknutím na odkazy níže.

autor: jpr
Spustit audio