Rok 1970: Tankem oponu neprorazíš. Kuriózní pokus o útěk na Západ v obrněném vozidle vlastní výroby
Jeden z mnoha pokusů obyvatel Československa o překonání přísně střežené západní hranice a útěk do svobodného světa se odehrál brzy ráno 27. května 1970. Byl velmi netradiční: 33letý vyučený zámečník Vladimír Beneš z obce Hrušky na Břeclavsku se s manželkou a čtyřmi dětmi pokusil dostat do Rakouska ve vozidle vlastní výroby.
Na podvozek starého wartburgu postavil karoserii, která tvarem vzdáleně připomínala tank. Měla překonat hraniční zátarasy a odolat i případné střelbě pohraničníku. K cestě na Západ tímto netradičním způsobem se Beneš rozhodl poté, když zjistil, že normálním způsobem není možné z Československa odejít. Na Západě přitom už žil jeho bratr, který utekl v padesátých letech do Kanady.
Čtěte takéDalší díly cyklu Česká kronika
Vypjatá situace se zdramatizovala, když se obrněné vozidlo ještě u Břeclavi – daleko od železné opony – porouchalo. Vladimír Beneš musel svůj stroj odstavit pod mostem z břeclavského nádraží, počítal ale s tím, že bude brzy objeven. Rozhodl se, že do Rakouska uteče sám a rodina se za ním později přistěhuje.
Vystěhování po sedmi letech
Jeho útěk nedaleko Valtic se podařil, rodina se ale směla za otcem vystěhovat až po sedmi letech nekonečných jednání. Zpočátku manželka Vladimíra Beneše ani netušila, že její manžel žije – Státní bezpečnost jí totiž namluvila, že zemřel při pokusu o překonání státní hranice.
Benešův stroj byl objeven v pozdních večerních hodinách a zabavila ho Státní bezpečnost. Nejprve byl „pro výstrahu“ vystaven v Břeclavi a později byl pak řadu let jako exponát umístěn v tehdejším Muzeu Sboru národní bezpečnosti a vojsk ministerstva vnitra, dnešním Muzeu Policie ČR. Státní bezpečnost stvořila legendu o tom, jak tank zapadl do bažin a jeho posádka zahynula.
Dokudrama s názvem Tankem oponu neprorazíš napsala trojice autorů Michal Beck, Jan Mazanec a Veronika Šaumanová, v režii Pavla Krejčího účinkují Romana Chvalová, Jiří Kalužný a Michal Przebinda.
Některé méně známé okolnosti útěku rodiny Benešových pak přiblíží historik Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů, s nímž si povídala Veronika Kindlová.
Související
-
Srpen a září 1989: Za svobodou přes Prahu. Jak východní Němci utíkali na Západ
Dlouhodobou nespokojenost obyvatel komunisty ovládané NDR, řešila řada z nich snahou vystěhovat se na západ do Spolkové republiky Německo. Legálně i nelegálně.
-
Rok 1951: Za čáru třeba i vlakem. Příběh Vlaku svobody, který v roce 1951 prorazil železnou oponu
V úterý 11. září 1951 odpoledne se na cestu z Chebu do Aše vydal osobní vlak 3717. Pro většinu cestujících mělo jít o běžnou cestu. Jenže úplně obyčejná cesta to nebyla.
-
Rok 1949: Přemýšlejte o tom, pane faráři… Příběh kněze, který spolupracoval s StB
Padouch – nebo hrdina? To napadne každého, kdo se seznámí s osudem kněze Josefa Jelena (1921-2006). V září 1949 byl zatčen StB, když věřícím přečetl při mši pastýřský list.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.