Ptačí zpěv i hru na klavír řídí stejné nervové dráhy, zjistili vědci
Nervové buňky, které jsou v chodu, když se ptáci učí zpívat, se podobají těm, které v mozku člověka zodpovídají za rozvoj jemné motoriky. Přišli na to vědci z Oregonu, a to při výzkumu na australských ptácích, zebřičkách, které známe i jako chovný druh. Studii zveřejnili v časopise Nature Communications.
Pěvci zpívají s pomocí zvláštního orgánu zvaného syrinx. „Tím profoukávají vzduch a s pomocí membrán a štěrbin vydávají zvuky,“ vysvětluje ekolog David Hořák.
Čtěte také
Podobně jako se řídí u lidí jemné pohyby rukou pomocí svalů, funguje i hlasové ústrojí u ptáků. „Nervová soustava ovládá pohyby svalů a ty musí fungovat rychle. Stejně jako když hrajete na klavír,“ říká vědec.
„Pro oba dva děje, rychlou jemnou motoriku i zpěv, je stejná neuronální objednávka,“ souhlasí molekulární a buněčný biolog Jan Černý. Jde o to vysílat rychle signály podobným způsobem.
300 milionů let
Zmíněné nervové dráhy fungují na stejném principu u nás a pěvců, i když se naše vývojové linie od sebe oddělily před 300 miliony lety.
„Ty dvě skupiny se sešly po 300 milionech let při plnění podobného úkolu s podobnými nástroji,“ líčí biolog. Pro tento jev se v oboru používá pojem konvergentní evoluce.
Na procesu se u lidí i ptáků podílejí iontové kanály, které se dokážou rychle otevírat a zavírat. Přenos signálu zprostředkuje zvláštní typ neuronů, které jsou velké a mají tlusté výběžky.
Příbuzný plaz
Otázkou zůstává, jak na tom byli pravěcí plazi se zpěvem nebo sofistikovanými zvuky. „Náš předek byl praplaz. Zřejmě byl velmi šikovný a navíc solidní zpěvák, anebo komplexní zvuky vydávající jedinec,“ říká Jan Černý.
Čtěte také
„Pokud považujeme ptáky za dinosauří linii, nebál bych se extrapolovat do minulosti, k dinosaurům, to, co dnes umí ptáci,“ potvrzuje Černý. Hlasivky u dinosaurů se ale nezachovaly, jde o měkké tkáně.
Ptačí linii mohl být blízký třeba velaciraptor, známý z Jurského parku.„Plazi určitě zvuky vydávají, i když ne komplexní jako ptačí zpěv, ale to neznamená, že by tam nebyl potenciál,“ dodává.
Zpěv v pravěku
Ptáci zpěvem komunikují, je pro ně důležitý v životě. Výběrem slabik a komplexností písně ukazují partnerce, jak jsou dobří, jindy s pomocí zpěvu obhajují teritorium. Ekolog David Hořák připomíná, že zpěv - stejně jako třeba migrace ptáků do Afriky - mají genetický základ, ale ptáci ho pak dál zdokonalují.
Čtěte také
Zpěv je u ptáků záměrná činnost. „Umět kreativně zpívat je samčí výhoda, znamená to mít rychlost v nervových přenosech,“ vysvětluje.
„Pro lidi jsou zase velmi důležité ruce. Ze začátku bylo důležité použít sekeru a kladivo. A pak už tu byli intelektuálové, o které se společnost stará hezky, a kteří si mohli dovolit hrát na piano,“ doplňuje s humorem Černý.
Poškození unikátního typu neuronů, které to zprostředkují, může vést k poruchám, zvláště k amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž ochabují svaly.
Kakadu se nudí
Ptáci často napodobují zvuky ze svého okolí, třeba i člověka nebo lokomotivu či zpěv jiného druhu, jehož zvuky napodobují, nebo vkládají do vlastní písničky.
„Žako nebo kakadu se v lidské společnosti nudí, tak přistoupí na lidskou řeč,“ připomíná ekolog.
Neuroanatomové tvrdí, že průměrná kavka nebo papoušek jsou podobně inteligentní. A i řeč používají jako komunikační kanál.
„Bral bych to u papoušků jako důkaz inteligence. Neříkají ty věci jen tak, že by se opakovali. Má to kontext a člověka překvapí, jak reagují,“ dodává biolog Jan Černý.
Poslechněte si celou Laboratoř o tom, co má společného učení u lidí a ptáků? Kolik opeřenců skutečně žije v tropech? Proč se ptáci z Amazonie zmenšují? Debatují ekolog David Hořák, biolog Jan Černý a herec Richard Trsťan.
Moderuje Martina Mašková.
Související
-
Jak zabezpečit okna před nárazy ptáků? Siluety dravců nestačí, jsou lepší metody, radí ornitologové
Střetem s prosklenými budovami uhynou každoročně a na celém světě miliardy ptáků. Prvním „bird-friendly” americkým městem se stalo Toronto.
-
Ptáků žije na světě nejméně 50 miliard. Rekord drží vrabci, špačci a vlaštovky
Na planetě žije nejméně 50 miliard ptáků. Ekologové z univerzity v Sydney to odhadli ze záznamů v databázi e-Bird. Studie se týká 9700 druhů.
-
Ptáci kulíci se rozcházejí, i když úspěšně vyvedou potomstvo. Samičky častěji
Vědci zkoumali partnerské chování vodních ptáků kulíků. Čekali bychom, že se budou rozcházet spíš páry bez potomků. U kulíků se ale rozpadají i úspěšné páry.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.