Nejnovější
-
Příroda
Grónsko taje rychleji, než se vědělo. Vědci to zjistili z nálezu milion let staré rostliny z ledovce
Grónský ledovec zřejmě skoro celý roztál i v posledním 1,1 milionu let. Vědci to vyvodili z výzkumu zachovalé pravěké rostliny z oblasti vojenské základny ze 60. let.
-
Věda
Kdyby se koronavirus nešířil ve městech, pandemie by asi skončila. Vědci to odvodili z tempa mutací
Koronavirus SARS-CoV-2 koloval ve Wuchanu zřejmě několik měsíců před prvními případy covidu z října 2019. Ale ještě neškodil. Pomohlo mu šíření v čínských městech.
-
Zdraví
Proč jsou lidé bez příznaků nositelem infekce? Možná mají koronavirus v ústech a slinách
Koronavirus napadá i buňky ústní dutiny. Studie v Nature Medicine rozvíjí úvahu, že důležitou roli při přenosu infekce do plic nebo trávícího systému můžou hrát sliny.
-
Příroda
Tající sníh ve městech odhalil miniaturní plasty. Vědci je dokážou najít i v dešťové vodě nebo půdě
Tající sníh ve městech za sebou nechává mikroplasty a nanoplasty. Kanadští vědci na to přišli díky nové metodě, která odhalí plasty až do velikosti jednoho pikogramu.
-
Příroda
I menší samice pomáhají udržovat stavy lovených ryb. Ukázal to výzkum u korálových útesů
Australští vědci zjišťovali, co pomáhá udržovat při životě populace lovených ryb. Doložili, že k zachování rodu přispívají nejen vyspělé samice, ale i ty menší.
-
Věda
Viry se šíří v aerosolu podobně jako smog, potvrzují odborníci. Chválí obyčejné větrání
I současný koronavirus se šíří formou aerosolu. V jaké míře, to se zatím přesně neví. Tým vědců z univerzity v Coloradu prozkoumal, jak to funguje.
-
Příroda
ZOO pouštěla videa primátům vzdáleně příbuzným s lidmi. Bavi je sledovat jídlo a civilizační ruch
Zoologická zahrada v Helsinkách zorganizovala neobvyklé kino pro chvostany, původem jihamerické primáty. Opice zaujaly němé filmy s potravou, dříve i zvuky velkoměsta.
-
Příroda
Vlci raději loví divokou zvěř, než drancují chovy. Dokládá to studie z Mongolska
Výzkum jídelníčku vlků v severním Mongolsku ukázal, že když můžou, uloví si raději volně žijící zvířata, než by ohrožovali stáda ovcí či skotu.
-
Příroda
Rozmanitější společenstva včel a čmeláků lépe odolávají virům. U nás potřebují i pestřejší krajinu
Včela nebo čmelák se můžou nakazit viry. Čím druhově rozmanitější společenstva tvoří, tím jsou proti virózám odolnější. Ukázala to vědecká studie ze 14 amerických farem.
-
Příroda
Malí aligátoři se dokážou vzdálit od matky víc než kajmani. Jako dospělí mají méně nepřátel
Studie v časopise Animal Cognition se zaměřila na chování nově vylíhnutých mláďat aligátora a kajmana. Malí aligátoři jsou aktivnější, důvodem je větší bezpečí rodičů.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
Další pořady
-
Kultura Plus
Přehled kulturních událostí týdne. Reportáže z premiér, rozhovory s autory. Ale i reflexe z akcí, o kterých byla v daném týdnu řeč.
-
Mezi námi
Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.