Nejnovější
-
Příroda
Jak chránit nosorožce? Podle vědců to dokážou lépe soukromí farmáři než stát
Víc než polovina afrických nosorožců žije na soukromých pozemcích. Nákladná ochrana před pytláky vede vědce k doporučení, aby vlády farmáře v ochranářském úsilí podpořily.
-
Příroda
Opakované požáry některým lesům prospívají. Nesmí hořet ani málo, ani moc
K obnově lesů přispívají opakované požáry střední intenzity. „Rytmus, který jeden lidský život nezvládne, je důležitý pro stabilitu ekosystémů,“ říká biolog Viktor Žárský.
-
Příroda
Velryby vyhlížejí kořist s otevřenou tlamou. Je to už ve středověkých bestiářích
Vědci zdokumentovali méně známé potravní chování velryb. S tlamou otevřenou do pravého úhlu velryby čekají, až jim hejna rybek samy vplují do úst.
-
Příroda
Obávané dinosauří drápy sloužily i jako ozdoba nebo hrábě ke sběru listí
Na pařátech dinosaurů si evoluce vyhrála. Ne vždy ale sloužily jako nebezpečná zbraň. Některé druhy s nimi vyhrabávaly termity, jiným drápy pomohly sbírat listí ze stromů.
-
Příroda
Papoušek kakadu prokazuje výjimečnou „šimpanzí“ dovednost – používá více nástrojů ve správném pořadí
Papoušek kakadu Goffinův prokázal velkou šikovnost při používání nástrojů. Uměl si poradit velmi dobře v situaci, kdy se měl dostat ke kešu ořechům.
-
Věda
Vědci našli poklad z druhohorního moře. Vymřelá planeta ožila dřív, než čekali
Příroda zřejmě nepotřebuje mnoho milionů let, aby se vzpamatovala z velké ekologické katastrofy. Objev fosilií z Číny mění pohled na pravěké moře před 250 miliony lety.
-
Příroda
Hmyz komunikuje zvuky déle než ptáci nebo lidé. Nejstarší housličky měla kobylka z doby dinosaurů
Vědci doložili, že zvuková komunikace u hmyzu funguje už nejméně 150 až 200 milionů let. Hmyz ji tedy používá o něco déle než obojživelníci, ptáci nebo savci.
-
Příroda
Outsider pomáhá outsiderovi. Vzácný králík udržuje při životě cizopasnou bylinu
Ohrožený králík japonský má zásluhu na tom, že se v pralese šíří semena nepříliš hojné rostliny česky zvané hlívenec. Ta je známá z asijského lidového léčitelství.
-
Věda
První evropští farmáři nebyli žádní beránci. Řada z nich zemřela po úderu do hlavy
Z kosterních pozůstatků více než 2 300 raných evropských zemědělců a pastevců plyne, že násilí bylo v mladší době kamenné na denním pořádku.
-
Věda
Za radost z pohybu můžou střevní bakterie. U myší se díky nim vyplavily endorfiny
Biologové z univerzity v Pensylvánii se snažili najít nervové dráhy, které motivují k pohybu. Vědci nechali myši běhat v kolečku a tyto dráhy zkoumali.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
Další pořady
-
Za obzorem
Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.
-
Vinohradská 12
Zpravodajský podcast Českého rozhlasu. Každý všední den jedno aktuální téma v souvislostech.
-
Stopy, fakta, tajemství...
Pořad, který je vyvrcholením životního pátrání, zkušeností, hledání v archivech, vášně pro postihnutí pravdy a nacházení souvislostí hlavního protagonisty Stanislava Motla.