AI pomáhá vědcům sledovat ohrožené žirafy. Místní to řeší jmény po příbuzných
Vědci s pomocí modelů umělé inteligence určují v Tanzánií žirafy. Pomáhá jim to při rozlišování skvrn na jejich zbarvení. AI dává badatelům možnost hlídat reprodukci, pohyb a chování ohrožených druhů.
„Funguje to na žirafách, zebrách, psech hyenových, na tygrech, levhartech a dalších velkých kočkách,“ vysvětluje zooložka Karolína Brandlová. Tuto a další AI metody vnímá jako efektivní nástroj bádání i občanské vědy.
Spolupracuje s organizací Giraffe Conservation Foundation, kde využívá k podobným účelům software Giraffe Spotter. Do něj můžou vědci, ale i turisté nebo místní obyvatelé ukládat fotografie všech čtyř druhů žiraf z celé Afriky.
Zatím se nedaří metodu uplatnit u antilop Derbyho, na které se Brandlová specializuje. S úsměvem podotýká, že v savaně to zatím nechodí jako u čteček zboží při nákupu.
„Pruhy se u nich nekříží a nevytvářejí takové obrazce jako u žiraf,“ popisuje Brandlová. Podobný problém řeší její kolegové u lesních antilop bongo.
Jména a obličeje
S obyvateli pouště, Tuaregy, kteří střeží přírodní rezervace Gadha Beji na okraji Sahary, se vědkyně snažila sjednotit na metodice monitoringu žiraf. Dozvěděla se, že je přirovnávali ke svým příbuzným.
„Teď máme všechny žirafy se jmény lidí, kterým se údajně podobají. Skutečně nám to pomohlo nastavit systém monitoringu, který funguje,“ usmívá se Brandlová.
Čtěte také
Stanislav Lhota, primatolog, který rovněž řadu let působí v tropech, uvádí, že při výzkumu šimpanzů a goril s kolegy využívá i metodu rozpoznávání obličejů.
„Šimpanz je zvědavé zvíře, všežravec, takže když jde kolem kamery, podívá se,“ říká Lhota. Gorila, která se živí listy, jde často rovnou za potravou. Snímky goril se proto mnohdy nedají pro určování jedinců využít.
Zmíněné metody slouží k ochraně přírody. Biologové dále poukazují na to, že s ochranou vizuálně atraktivních zvířat je to někdy složitější, než by se zdálo.
„Být krásný a roztomilý je dvojsečná zbraň. Spousta zvířat hyne v souvislosti s legálním odchytem a odchovem. Jsou tak krásná a roztomilá, že je po nich velká poptávka,“ varuje vědec.
Jak AI pomáhá chránit žirafy? Jakou strategii přežití volí orangutani? Čím ovlivnila Jane Goodalová vědu a ochranu přírody? Poslechněte si celou Laboratoř. Moderuje Martina Mašková. Debatují zoologové Karolína Brandlová a Stanislav Lhota, spoluúčinkuje herec Ondřej Kepka.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
