Netanjahu v kleštích. Z jedné strany utahují šrouby spojenci z krajní pravice, z druhé Američani

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že Izrael nemá v úmyslu znovu obsadit Gazu. Čelí ale tlaku ministrů vlastní vlády, kteří záměr podporují – a ti by třeba mohli jeho vládu „svrhnout“. Další plány krajní pravice popisuje americký deník The Wall Street Journal.

Rabín Eitan Cahn má vizi o budoucnosti města Gazy. Chce z něj vytvořit technologicky vyspělé, zelené město, které bude přitahovat židovské obyvatele i zahraniční turisty. Mělo by se přejmenovat na „Nová Gaza“, ale Palestinci by v něm vítáni nebyli.

Vlivná krajní pravice tvrdí, že do Gazy přestěhuje Izraelce.

„Jediný způsob, jak dosáhnout míru, je, že tam nebudou Arabové,“ řekl 49letý rabín na akci Osady přinášejí bezpečnost, která se konala minulou neděli v Jeruzalémě. „Bude to izraelské město,“ cituje rabína americký deník.

Čtěte také

Izrael dosud nemá žádný konkrétní plán, co podnikat v Gaze po skončení války, ale jeho vlivná krajní pravice tvrdí, že tam chce přesídlit Židy. Explicitně to zaznělo ve chvíli, kdy se tisíce lidí, většinou pobožných izraelských osadníků žijících na okupovaném Západním břehu, připojily k vládním ministrům na hlučné akci v zaplněném jeruzalémském sále.

Nová Gaza bez Arabů?

Organizátoři představili mapy s plánem nových izraelských osad v Gaze. Davy lidí tančily za zvuků vlasteneckých písní, zatímco se objevovaly záběry izraelských vojáků v Pásmu Gazy s nápisy, podle kterých se vrátili, ale nadobro. Účastníci akce také říkali, že Palestinci budou vyzváni, aby enklávu zcela opustili.

Čtěte také

Netanjahu a další vysocí představitelé Izraele opakovaně prohlašují, že nemají v úmyslu znovu obsadit Gazu – nad rámec udržování časově neomezené bezpečnostní přítomnosti. Také většina Izraelců je proti opětovnému osídlení Gazy – v nedávném průzkumu Hebrejské univerzity podpořilo anexi a znovuosídlení enklávy 35 procent dotázaných.

Netanjahuovi ultranacionalističtí přívrženci ale mají obrovský vliv. Mohli by svrhnout vládu a vynutit si nové volby. S premiérem je totiž nespokojených už zhruba 70 procent Izraelců. Zároveň by jakýkoli pokus o znovuosídlení Gazy pravděpodobně poškodil vztahy Izraele s Američany nebo s umírněnými arabskými zeměmi.

Spojené státy opakovaně prohlásily, že jsou proti jakémukoli zmenšování území Gazy, Saúdská Arábie by v takovém případě nejspíš přerušila probíhající snahy o normalizaci vztahů s Izraelem, což je pro Netanjahua dlouhodobě prioritou.

Čtěte také

Mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby označil chování izraelských ministrů, kteří podpořili akci o budování osad v Gaze, za „nezodpovědné, bezohledné a popudlivé“.

Na nedělní akci se k tanci připojil i izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir, který vyzval Netanjahua, aby přijal „odvážná rozhodnutí“ ohledně budoucnosti Pásma Gazy. Zařadil se mezi 11 ministrů vlády a 15 poslanců parlamentu, z nichž mnozí jsou členy Netanjahuovy strany Likud, kteří vystoupili na pódium, aby podepsali veřejné prohlášení na podporu obnovení izraelských osad v Pásmu Gazy.

Na otázku, co si o této akci myslí, Netanjahu odpověděl, že to bude politické rozhodnutí, které musí jeho vláda teprve udělat. Několik izraelských politiků veřejný projev podpory znovuosídlení Gazy pak ostře kritizovalo.

Čtěte také

Netanjahu se tak dostává do tlaku – z jedné strany „utahují šrouby“ jeho spojenci z krajní pravice a z druhé Američani. Ti se zas snaží zabránit dlouhodobé přítomnosti Izraele v Pásmu Gazy.

Budoucnost oblasti je trvalým důvodem neshod mezi Izraelem a Bílým domem. Bidenova administrativa tlačí na Izrael, aby ukončil válku proti Hamásu a přijal řešení v podobě dvou států.

Podle palestinských úřadů bylo od začátku války mezi Izraelem a Hamásem v Gaze zabito více než 26 tisíc lidí, především žen a dětí. Údaje nerozlišují mezi civilisty a bojovníky, doplňuje závěrem The Wall Street Journal.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiu, připravily Alžběta Jurčová a Tea Veseláková.

autoři: Alžběta Jurčová , Tea Veseláková
Spustit audio

Související